• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Urazy zwieraczy przyczyną niepełnosprawności po porodzie

Autor : Magdalena Kopystyńska

2022-04-29 09:42

Uszkodzenia zwieraczy u pacjentek po porodach siłami natury to powikłanie niezbyt częste, ale niezwykle uciążliwe. Jak przekonuje prof. Małgorzata Kołodziejczak, kierownik Ośrodka Proktologii w Szpitalu św. Elżbiety w Warszawie, prezes elekt Polskiego Klubu Proktologii, powikłanie to jest poważnym problemem zdrowotnym m.in. dla młodych mam.

Problem z finansowaniem procedury

 Zdaniem ekspertki poważnym problemem systemowym jest brak jednoznacznego osadzenia procedury plastyki zwieraczy w koszyku świadczeń gwarantowanych.

- Procedura naprawcza zwieraczy nie jest uwzględniona w procedurach refundowanych przez NFZ, co sprawia, że jest to cicha choroba- podkreśliła ekspertka Medycznej Racji Stanu.

W efekcie pacjentki zmagające się z tym powikłaniem poporodowym zaopatrywane są w różnorodny sposób. Całą sytuację pogarsza fakt, że są to zazwyczaj zabiegi skomplikowane, które wymagają od operatora długiego okresu szkolenia.

- Krzywa uczenia jest długa, a operacje tego typu wymagają od chirurga doświadczenia. Na to nakłada się spory odsetek niepowodzeń, przez co pacjentki te niechętnie są przyjmowane przez ośrodki wykonujące tego typu zabiegi komercyjnie- wyjaśniła prof. Małgorzata Kołodziejczak.

Z drugiej natomiast strony w szpitalach publicznych pacjentki te mogą być operowane w ramach świadczeń gwarantowanych związanych z tzw. drobnymi zabiegami proktologicznymi. Zdaniem ekspertki nie jest to dobre rozwiązanie, bo trudno jest porównywać poważną operację rekonstrukcji zwieraczy na przykład z zabiegiem usuwania hemoroidów. – Do tego wszystkiego refundacja tych drobnych zabiegów proktologicznych jest dramatycznie niska (…), co de facto obciąża budżet szpitali- wskazuje proktolog. Przyznaje również, że część pacjentek udaje się operować na oddziałach ginekologii, gdzie zabiegi te powiązane są z procedurami operacyjnymi krocza- co również nie rozwiązuje problemu braku finansowania właściwej procedury.

W ocenie prof. Małgorzaty Kołodziejczak urazy zwieraczy skutkują ogromnym kalectwem u młodych kobiet i często również koniecznością wyłonienia stomii. – W czym zatem uraz zwieraczy jest gorszy od np. operacji złamanej nogi?- pyta retorycznie.

Zapytana o zaangażowanie środowiska w rozmowy z decydentami przyznała, że proktolodzy zabiegali o finansowanie tych zabiegów w Narodowym Funduszu Zdrowia- ostatecznie jednak postulaty środowiska nie przebiły się do szerszej świadomości urzędników. – Ostatnio podjęliśmy pewne działania i chcemy ponownie wystąpić z wnioskiem. Mam nadzieję, że tym razem okażą się one skuteczne i będziemy mogli naszym pacjentkom realnie pomóc- podkreśliła prof. Małgorzata Kołodziejczak.

Ekspertka zwróciła również uwagę, że wiele pacjentek operowanych jest wielokrotnie i w takich przypadkach ponoszone koszty (bezpośrednie oraz pośrednie) leczenia są wielokrotnie wyższe od potencjalnych kosztów właściwie przeprowadzonego zabiegu proktologicznego.

Prosta metoda diagnostyczna

Na pytanie w jaki sposób właściwie diagnozować i wyszukiwać pacjentki z problemem, o którym wiele z nich nie chce otwarcie rozmawiać, ekspertka wskazała, że dobrym rozwiązaniem byłoby wplecenie właściwych pytań w wywiad lekarski przeprowadzany jeszcze w trakcie hospitalizacji po porodzie. - Wystarczy, by lekarz ginekolog -położnik zadał pacjentce proste pytanie dotyczące trzymania stolca i gazów po porodzie. To pierwsze pytanie odsiewające kobiety zdrowe od chorych. Najgorszym scenariuszem jest w przypadku tego schorzenia brak postawienia właściwego rozpoznania, brak pokierowania chorej do właściwego ośrodka i marginalizowanie problemu uszkodzenia zwieraczy- wskazała proktolog.

Obejrzyj całą rozmowę:

 

 

Polecamy także:

Dr M. Sutkowski: Otyłość to medyczna racja stanu

Dr K. Pogoda: Obserwujemy ciągły postęp w leczeniu raka piersi

Prof. K. Giannopoulos: dobór terapii szpiczaka jak układanie puzzli

Eksperci Medycznej Racji Stanu rozmawiają o zdrowiu kobiet w Polsce

#proktologia #Medyczna Racja Stanu
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Magdalena Kopystyńska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

EDM w gabinecie szkolnej higienistki. Od kiedy obowiązkowa?
Czytaj więcej...
Nawet 40 proc. poradni POZ stoi przed ryzykiem zamknięcia
Czytaj więcej...
GIS wycofuje kolejne partie lodów zanieczyszczonych tlenkiem etylenu
Czytaj więcej...
Kolejny wirus odzwierzęcy z Chin. Na razie nie ma powodów do paniki
Czytaj więcej...
Cukrzyca a sport – przy właściwej kontroli glikemii można wszystko
Czytaj więcej...
Szczepionki przeciw COVID-19. UE porozumiała się z Moderną
Czytaj więcej...
A. Kułakowska: w SM potrzebujemy centrów doskonałości
Czytaj więcej...
NIL: konieczna jest zmiana zaleceń w sprawie drugiej dawki szczepienia
Czytaj więcej...
Szpitalna geriatria i opieka długoterminowa: brakujący dokument dla UE
Czytaj więcej...
M. Miłkowski: kolejny etap prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej
Czytaj więcej...
Szczepienia przeciwko grypie w aptekach: na jakich zasadach?
Czytaj więcej...
Podwyżki: będą korekty finansowania. Jakie? Konferencja AOTMiT i NFZ
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl