• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Niedzielski: 3 fundamentalne gwarancje ramą reformy systemu

Autor : Anna Gumułka

2023-03-09 11:22

Ustawowa gwarancja wzrostu nakładów na opiekę zdrowotną, gwarancja wzrostu wynagrodzeń pracowników i procedowana właśnie ustawa o jakości – to trzy fundamenty reformowania systemu – oświadczył w czwartek w Katowicach minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Reformy wymagają środków, ludzi i jakości – powiedział podczas wystąpienia otwierającego dwudniowy Kongres Wyzwań Zdrowotnych.

Jak mówił, polskie państwo udziela systemowi opieki zdrowotnej fundamentalnych gwarancji. – Po pierwsze - to gwarancja finansowania. Pierwotnie to było 6 proc. PKB, za moich czasów ustalono, że będzie to 7 proc. PKB w 2027 r. To nie tylko klepanie się po plecach, że jest dobrze, ale gwarancja ustawowa, że nakłady na system opieki będą systematycznie rosnąć. Jestem daleki od tego, żebyśmy z satysfakcją stwierdzili, że to wystarczy, ale niezależnie od sytuacji budżetowej i sytuacji na świecie mamy gwarancję, że nakłady będą rosły, a zdrowie nie będzie musiało stawać w corocznym przetargu budżetowym i starać się o środki publiczne – powiedział Adam Niedzielski.

- Personel, pracownicy mają z kolei gwarancję, że będzie następował wzrost wynagrodzeń, że każdy 1 lipca będzie się przekładał na zwiększone wynagrodzenie, to też jest zapisane w ustawie – dodał.


Indeksacja wynagrodzeń – MZ wylicza, o ile wzrosną zarobki


Jako gwarancję dla pacjentów minister wymienił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, nad którą jeszcze w czwartek ma głosować Sejm. – Ona zagwarantuje, że każdy będzie w realny sposób korzystał ze wzrostu nakładów, a głównym elementem rozliczeniowym w systemie opieki zdrowotnej będzie jakość. Nie jest tajemnicą, że obecnie rozliczamy procedurę niezależnie od tego, jak jest wykonana, teraz zmieniamy filozofię – mówił minister Niedzielski. Dodał, że pod rządami nowej ustawy „jakość nie będzie hobby, tylko opłacalnym działaniem”.

Rosnąca rola koordynatorów

Wśród ważnych zmian w opiece zdrowotnej wymienił też rozwój roli koordynatora. – Zaczęliśmy od opieki onkologicznej, gdzie koordynator pilnuje wystandaryzowanej ścieżki pacjenta, to powoduje, że pacjent nie jest zagubiony w systemie, bo prowadzi go koordynator, pilnuje terminów, żeby kolejne świadczenia, od diagnostyki po rehabilitację, odbywały się w odpowiednim harmonogramie – wskazał.

Przypomniał, że koordynator pracuje też w Krajowej Sieci Kardiologicznej oraz w opiece koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej. – Pacjent jest prowadzony za rączkę, to mu ułatwia życie. Taka jest optyka patrzenia na reformowanie systemu opieki zdrowotnej, to patrzenie oczami pacjenta – powiedział.

Informatyzacja systemu i dopływa specjalistów

Wśród istotnych zmian w opiece zdrowotnej w ostatnich latach minister Adam Niedzielski wymienił też informatyzację – e-recepty, e-skierowania, Internetowe Konto Pacjenta - oraz nacisk położony na zwiększenie dopływu lekarzy do systemu. – To, co robimy w ostatnich latach - trzeba powiedzieć otwarcie - wywołuje dyskusje i kontrowersje. Jestem zdeterminowany, żeby liczba lekarzy lawinowo rosła w najbliższych latach – oświadczył.

Przypomniał, że kierunki lekarskie otwierane są obecnie na uczelniach innych niż uniwersytety, w czym wiele osób upatruje zagrożenia dla jakości kształcenia. - My te ryzyka bardzo dokładnie monitorujmy i pilnujemy – zapewnił.

Dodał, że od wybuchu w ubiegłym roku pełnoskalowej wojny w Ukrainie pracę w Polsce podjęło 4 300 lekarzy – cudzoziemców. – To ogromne zasilenie – podkreślił.

Polecamy także:

Rak płuca: jak powstrzymać falę zachorowań i zgonów?

Mukowiscydoza: pacjenci dzięki lekom wychodzą spod klosza

Ministerialny zespół zajmie się endometriozą

#zdrowie #reformy #Adam Niedzielski #Kongres Wyzwań Zdrowotnych
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Gumułka

Komentarze

OSTATNIE WPISY

XXVII Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie - zapowiedź
Czytaj więcej...
Janssen Polska z nową dyrektor zarządzającą od 1 czerwca. Kim jest?
Czytaj więcej...
Polacy zbadają nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów po zawałach
Czytaj więcej...
Aktualne ograniczenia covidowe – do 30 kwietnia?
Czytaj więcej...
Gruźlica lubi klęski, wojny i nieszczęścia, a wojnę mamy za granicą
Czytaj więcej...
Obywatelski projekt ws. finansowania in vitro już w Sejmie
Czytaj więcej...
Pacjenci będą oceniać badania kliniczne - można się zgłaszać
Czytaj więcej...
Patient Design, MEDmeetsTECH już po raz 15 - zapowiedź
Czytaj więcej...
Spór ministerstw - jeden resort chce leczyć więźniów, drugi – niezbyt
Czytaj więcej...
I Ogólnopolska Konferencja Medycyny Ratunkowej - zapowiedź
Czytaj więcej...
Mama Ginekolog przeprasza i deklaruje, że zapłaci karę
Czytaj więcej...
DGP: Psychiatria na kredyt. Z wysokim oprocentowaniem
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl