Autor : Marta Markiewicz
2023-03-17 14:43
Polska nauka nie ma powodów do kompleksów. W wielu dziedzinach - również tych związanych z medycyną i ochroną zdrowia - mamy ogromny potencjał. Potwierdzeniem tego jest dołączenie stołecznego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie do europejskiego konsorcjum ośrodków naukowych EurOPDX specjalizujących się w onkologii przedklinicznej i translacyjnej.
- Z przyjemnością zawiadamiamy o przyjęciu naszego Instytutu do grona EurOPDX – multidyscyplinarnej sieci ośrodków naukowych wyspecjalizowanych w onkologii przedklinicznej i translacyjnej, których wspólnym celem jest tworzenie klinicznie istotnych modeli nowotworów. Zadaniem konsorcjum jest charakterystyka genetyczno-molekularna i deponowanie informacji o modelach we wspólnej bazie danych oraz udostępnianie utworzonych modeli i infrastruktury do badań podmiotom zewnętrznym. Członkostwo w konsorcjum zapewnia zharmonizowanie działań w zakresie wdrażania modeli, protokołów biobankowania, oraz raportowania, w celu poprawy odtwarzalności i przewidywalności badań przedklinicznych- poinformował w mediach społecznościowych Narodowy Instytut Onkologii- Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie .
- Wejście do konsorcjum pozwoli nam na zaadaptowanie i wdrożenie standardów tworzenia, monitorowania i przechowywania modeli nowotworowych. Modele te będą udostępniane do badań przedklinicznych - zarówno realizowanych przez Narodowy Instytut Onkologii, jak również będą udostępniane ośrodkom akademickim oraz podmiotom komercyjnym, które wykorzystując je będą mogły ocenić skuteczność opracowywanych przez siebie leków i dzięki temu decydować o ich skierowaniu do wczesnych faz badań klinicznych- podkreślił w rozmowie z CwZ prof. dr hab. n.med. Michał Mikula, zastępca dyrektora ds. naukowych Narodowego Instytutu Onkologii- Państwowego Instytutu Badawczego.
Konsorcjum powstało 10 lat temu - w 2013 roku w odpowiedzi na rosnący wskaźnik niepowodzeń związanych z opracowywanie leków onkologicznych. Zdaniem naukowców konieczne jest bowiem opracowanie nowego podejścia do badań przedklinicznych i weryfikacja już istniejących modeli badań przedklinicznych. Obecnie konsorcjum zrzesza 18 ośrodków onkologicznych z całej Europy, ale również ze Stanów Zjednoczonych. Wśród członków konsorcjum znajdują się m.in. brytyjski Cancer Research UK Cambridge Institute, Instytut Curie z Paryża, Netherlands Cancer Institute, Uniwersytet w Bazylei czy Uniwersytecki Szpital w Oslo. NIO-PIB to pierwsza polska placówka w tym gronie.
Polecamy również:
Średnia długość życia w Europie nadal spada
Zespół Mounier-Kuhna - drugie na świecie przeszczepienie płuc w Zabrzu
Rak piersi – terapie w Polsce takie jak w Europie, kuleje profilaktyka
//