Autor : Anna Rokicińska
2021-11-23 17:42
Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę do dodatkach wyjazdowych dla ratowników medycznych. Ustawa pozwala też szczepić przeciw grypie farmaceutom, diagnostom laboratoryjnym i fizjoterapeutom. Wprowadza też korzystniejsze rozliczenie świadczeń fizjoterapeutycznych w uzdrowiskach.
Chodzi o ustawę z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Przypomnijmy, że zasadniczym celem ustawy jest dostosowanie do stanu prawnego powstałego w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej. Dzięki nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zachowane zostaną uprawnienia do korzystania z rzeczowych świadczeń zdrowotnych w sytuacjach transgranicznych na zasadach analogicznych do obowiązujących w ramach unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Dodatki i inne zmiany ważne dla systemu opieki zdrowotnej
Ustawa na etapie prac parlamentarnych została poszerzona o kilka ważnych kwestii dotyczących poszczególnych zawodów medycznych i rozliczeń świadczeń z zakresu fizjoterapii.
Na jej podstawie ratownicy pracujący w zespołach ratownictwa medycznego otrzymają dodatek wyjazdowy w wysokości 30 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego. To samo dotyczy też tych ratowników pracujących w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Dodatki mają wejść w życie w dniu po ogłoszeniu, ale maja być naliczane od 1 października 2021 r. Warto zaznaczyć, że Senat chciał wprowadzić poprawkę dotyczącą analogicznych dodatków dla ratowników, ale w wysokości 15 proc. dla tych pracujących w szpitalnych oddziałach ratunkowych, izbach przyjęć i centrach urazowych. Poprawkę tę odrzucił jednak Sejm.
Jeśli chodzi o dodatkowe uprawnienia zawodów medycznych to ustawa daje możliwość szczepień przeciwko grypie wszystkim tym zawodom, które otrzymały uprawnienia do wykonywania szczepienia przeciw COVID-19, czyli m.in. pielęgniarkom, położnym, diagnostom laboratoryjnym, ratownikom medycznym, farmaceutom oraz fizjoterapeutom, ale tylko w odniesieniu do osób dorosłych.
Jeśli zaś chodzi o rozliczanie świadczeń, ustawa wprowadza możliwość dla uzdrowisk oraz placówek prowadzących opiekę paliatywną i hospicyjną nie oddawania 70 proc. wartości niewypracowanych kontraktów. Chodzi o następujące rodzaje świadczeń:
leczenie uzdrowiskowe,
opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień w zakresach świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w warunkach stacjonarnych,
rehabilitacja lecznicza w zakresach świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w warunkach stacjonarnych,
świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej w zakresach świadczeń opieki zdrowotnej udzielanej w warunkach stacjonarnych,
opieka paliatywna i hospicyjna w zakresach świadczeń opieki zdrowotnej udzielanej w warunkach stacjonarnych,
świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie związane z zapewnieniem całodobowej możliwości wykonania świadczenia.
Co do zasady ustawa ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu.
Polecamy także:
CBŚP zatrzymało gang fałszerzy certyfikatów covidowych
Nowa szczepionka i lek przeciwko COVID-19. Kiedy będą w Polsce?
Związek pielęgniarek - zapisy w stanowisku w sprawie płac niespójne
Jaka jest strategia Lewicy na walkę z Covid-19 i uniknięcie lockdownu?
//