• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Raport Medicover - pandemia negatywnie wpłynęła na zdrowie pracowników

Autor : Anna Jackowska

2021-11-29 13:12

Na potrzeby najnowszej, siódmej edycji raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2021” eksperci Medicover przeanalizowali dane z lat 2019-2020 dotyczące 443 329 pracowników (20-67 lat) firm będących pod opieką placówek sieci. To kolejny już dokument, z którego wynika, że pandemia negatywnie wpłynęła na zdrowie pracowników, zarówno bezpośrednio (problemy psychiczne) lub pośrednio (zmniejszenie profilaktyki, aktywności fizycznej). Jakie jeszcze wnioski płyną z raportu?

Raport obejmuje wyniki pracowników produkcyjnych, w tym pracujących zmianowo, biurowych, pracujących mobilnie oraz osób na stanowiskach decyzyjnych. W przygotowaniu raportu wykorzystano również ogólnodostępne analizy ZUS i GUS.

Wyniki wskazują, że najczęstszym powodem konsultacji lekarskiej pracownika jest jego wizyta profilaktyczna - w ciągu roku (w tym wizyty medycyny pracy) poddaje się jej 50-60 proc. badanych (lata 2019 i 2020). Stanowi to dwukrotnie wyższy odsetek w porównaniu do ogólnej populacji w Polsce. Drugie wśród najczęstszych powodów do konsultacji są choroby układu oddechowego, na trzecim miejscu znalazły się choroby oka i przydatków oka.

Sfery z największym wzrostem absencji w 2020 r. to choroby układu ruchu i zaburzenia psychiczne. Według autorów raportu, pacjenci Medicover mają krótszą absencję niż w populacji ogólnej w Polsce. Jak wskazują, to efekt profilaktyki i lepszego dostępu do opieki zdrowotnej, w tym do telemedycyny.

Wpływ pandemii na pracowników

Zgodnie z danymi Medicover za 2020 rok u 2,4 proc. pracowników stwierdzono podejrzenie lub potwierdzono zakażenie COVID-19. Chorobę nieco częściej rozpoznawano u mężczyzn niż u kobiet. Co ciekawe, najczęściej podejrzenie lub potwierdzenie zakażenia COVID-19 stwierdzano u pracowników na stanowiskach decyzyjnych.

Trzeba jednak podkreślić, że nie jest to kompletny obraz wpływu COVID-19 na pracowników, bo znaczna ich część trafiała do publicznej opieki zdrowotnej. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2020 r. zakażenie COVID-19 przeszło ok. 6 proc. Polaków.

Coraz więcej konsultacji dotyczących zdrowia psychicznego

W 2020 roku nastąpił znaczny wzrost korzystania z porad u psychologa i psychiatry. Wśród najczęstszych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym występują reakcje na stres, zaburzenia lękowe i depresja. To właśnie w obszarze zaburzeń psychicznych z powodu reakcji na ciężki stres w Medicover w 2020 r. udzielono aż o 55 proc. więcej konsultacji niż rok wcześniej. Zwiększenie potrzeby konsultacji związanych ze zdrowiem psychicznym było wyraźniejsze u kobiet niż u mężczyzn. Tak niepokojący wynik najprawdopodobniej jest skutkiem pandemii COVID-19. Podwyższenie poziomu stresu w połączeniu z pracą zdalną spowodowało pogorszenie stanu zdrowia psychicznego zatrudnionych. Efektem był wzrost liczby zwolnień lekarskich od psychiatry o prawie 60 proc.

Nadciśnienie, bole pleców i głowy, cukrzyca

W 2020 roku nieprawidłowe ciśnienie tętnicze stwierdzono u 26 proc. pracowników, częściej niż w 2019 (21 proc.). Wysoki odsetek nieprawidłowych wartości ciśnienia stanowi ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, w tym udaru mózgu i śmierci. Właściwe leczenie znacząco zmniejsza to ryzyko.

Długość zwolnień lekarskich wzrosła również z powodu zgłaszanych problemów z układem ruchu. Jedną z przyczyn tego wzrostu może być siedzący tryb życia, brak ergonomicznych warunków w czasie pracy zdalnej i utrudniony dostęp do rehabilitacji w czasie pandemii COVID-19. Pacjenci Medicover wzięli na każdą z chorób z obszaru układu ruchu i urazów średnio więcej dni zwolnienia niż w 2019 r.

Analiza pokazuje także, że co piąty wynik badania glikemii jest nieprawidłowy. Wskazuje to na konieczność kontroli poziomu cukru i intensyfikację profilaktyki w kierunku cukrzycy. Najistotniejszą rolę w profilaktyce odgrywają zmniejszenie masy ciała, właściwa dieta i aktywność fizyczna. Autorzy raportu podkreślają, że ponad połowa pracowników ma jeden lub więcej czynników ryzyka prowadzących do problemów zdrowotnych w przyszłości (nadwaga, cholesterol, palenie, itd.). Warto zaznaczyć, że nieprawidłowy poziom cholesterolu ma blisko połowa badanych. Odsetek nadwagi i otyłości zwiększył się nieznacznie w 2020 r. - wzrost o 2-3 pp. wystąpił u obu płci.

Dbanie o zdrowie pracownika to korzyść dla pracodawcy

Autorzy raportu podkreślają, że dostęp do dobrej opieki zdrowotnej przynosi mierzalne korzyści dla firm. Oszczędność dla pracodawcy, którego pracownicy znajdują się pod opieką Medicover, wynosi 1408 zł w przeliczeniu na każdego statystycznego pracownika. W skali roku to aż o 403 zł więcej niż jeszcze rok temu. Raport jest elementem programu Zdrowa Firma, którego celem jest wsparcie firm we wszystkich obszarach zdrowia pracowników - fizycznego, psychicznego i społecznego. Dokument jest dostępny bezpłatnie na stronie:https://zdrowafirma.medicover.pl/.

Polecamy także:

Konferencja MEDmeetsTECH#12 już 9 grudnia. Zapisy trwają

Nieswoiste zapalenie jelit - pacjenci nie chcą przerywać terapii

I. Rej o Funduszu Medycznym: dajmy niewykorzystane środki NFZ

#Medicover #pacjenci #profilaktyka #badania #pandemia #wizyta #kontrolna #absencja #depresja #stres #raport
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

XXVII Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie - zapowiedź
Czytaj więcej...
Janssen Polska z nową dyrektor zarządzającą od 1 czerwca. Kim jest?
Czytaj więcej...
Polacy zbadają nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów po zawałach
Czytaj więcej...
Aktualne ograniczenia covidowe – do 30 kwietnia?
Czytaj więcej...
Gruźlica lubi klęski, wojny i nieszczęścia, a wojnę mamy za granicą
Czytaj więcej...
Obywatelski projekt ws. finansowania in vitro już w Sejmie
Czytaj więcej...
Pacjenci będą oceniać badania kliniczne - można się zgłaszać
Czytaj więcej...
Patient Design, MEDmeetsTECH już po raz 15 - zapowiedź
Czytaj więcej...
Spór ministerstw - jeden resort chce leczyć więźniów, drugi – niezbyt
Czytaj więcej...
I Ogólnopolska Konferencja Medycyny Ratunkowej - zapowiedź
Czytaj więcej...
Mama Ginekolog przeprasza i deklaruje, że zapłaci karę
Czytaj więcej...
DGP: Psychiatria na kredyt. Z wysokim oprocentowaniem
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl