• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Sztuczna Inteligencja - głównym tematem 13 spotkania MEDmeetsTECH

Autor : Radosław Chrzanowski

2022-05-30 09:26

Tematem przewodnim ostatniej, trzynastej edycji MEDmeetsTECH była Sztuczna Inteligencja (AI). Organizatorzy przygotowali program wydarzenia w taki sposób, że każde kolejne wystąpienie dopełniało obrazu jakim jest wdrażanie rozwiązań AI zarówno w Polsce, jak i na świecie. Kto występował i czego dotyczyły prelekcje na wydarzeniu którego patronem medialnym był portal CowZdrowiu.pl?

Z pewnością zaawansowanie technologii opartych na sztucznej inteligencji w Polsce jeszcze nie osiągnęło tego poziomu co w Zachodniej Europie, Izraelu czy Stanach Zjednoczonych. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że pomysły i inicjatywy, które podejmowane są przez indywidualne osoby, instytucje, stowarzyszenia i start-up'y są na wysokim poziomie merytoryki i innowacyjności.

Pojęcie „sztuczna inteligencja” jest już znane każdemu. I choć nie każdy sobie z tego zdaje sprawę, to jest to rzeczywistość, która już nas otacza i funkcjonuje na porządku dziennym.

Jakie pytania związane z AI pojawiają się w ochronie zdrowia?

  • Czy informować pacjenta o korzystaniu z AI?

  • Czy pobierać od pacjenta zgodę na korzystanie z AI?

  • Czy AI samo diagnozuje? Udziela świadczeń medycznych? Orzeka o stanie zdrowia?

O tej dyskusji opowiadała dr n. med. Ligia Kornowska, liderka Koalicji AI w Zdrowiu, która porównała sytuację wdrażania AI w ochchronie zdrowia do drzwi:

-Te drzwi są już uchylone, ale przytaczając obraz z ubiegłych lat, który jest już może mało spotykany, przed pełnym otwarciem drzwi na oścież powstrzymuje nas "łańcuszek". Z jednej strony przymocowany do ramy, a drugiej do drzwi. Ów łańcuszek umożliwiał bezpieczne uchylenie drzwi, po to by zobaczyć, kto za nimi stoi, jeśli nie miało się "wizjera". Tym metaforycznym łańcuszkiem jest legislacja. Z jednej strony istnieje i dopuściła już wprowadzenie pewnych rozwiązań wykorzystujących AI, ale z drugiej strony jest na tyle niedostosowana, że nie pozwala na rozwinięcie skrzydeł innowacyjnym inicjatywom. W tym temacie dużo się dzieje zarówno w Polsce, w Europie i poza Starym Kontynentem.

Kornowska dodała, że Koalicja AI w Zdrowiu opracowała dokument nazwany Białą Księga AI w praktyce klinicznej. Jest to pierwszy tego typu dokument w Polsce i jeden z pierwszych w CEE opracowań podstawowych zasad wdrażania AI w ochronie zdrowia. Dokument ten właśnie został opublikowany i trafia do szerokich konsultacji społecznych.

Innowacyjne inicjatywy w służbie zdrowia?

O nowoczesnych technologiach rodem z gier elektronicznych opowiadał Bartłomiej Lubiatowski, CEO RSQ Technologies.
-Patrząc przez pryzmat pewnych wyobrażeń kreowanych przez wirtualne świat gamingowy, czy filmy Sci-Fi, można odnieść wrażenie, że pewne rozwiązania to odległa przyszłość. Jednak, gdy przyjrzymy się bliżej temu, co dzieje się na scenie startupowej, zarówno globalnej jak i lokalnej to nasze postrzeganie rzeczywistości się zmienia. To co wydawało się nierealne, wcale takie nie jest. W małej bowiem skali, elementy większych systemów już funkcjonują, a dalej już tylko krok o rozwiązań, które jak przenośne karty pamięci, będą zawierały wszystkie dane o nas.

Inspirujące rozmowy, debaty, prezentacje.

Jednym z wyjątkowych wystąpień była prezentacja Igora Farafanowa, CEO Uxeria, w której warto zwrócić uwagę na następujące aspekty.

-Tak jak brak cyfryzacji swoich technologii zabiło kiedyś Kodaka, tak dziś nie ma możliwości by placówka medyczna, która nie jest w pełni (mądrze) scyfryzowane, była rentowna.W rozmowach z przedstawicielami środowiska lekarskiego o wykorzystaniu AI można usłyszeć obawy, że rozwiązania AI zastąpią lekarzy. Otóż nie, nie zastąpią. Mają bowiem służyć im pomocą. Jednak ci spośród grona medycznego, którzy odważą się wdrażać i korzystać z tych rozwiązań, zdobędą dużą przewagę wizerunkową, nad tymi, którzy się na to nie zdecydują.

Następnie dodał:

-Wdrażanie innowacji należy opierać na odbiorcach końcowych. Świat pełny jest innowacyjnych pomysłów i rozwiązań, które zdobywają medale na targach wynalazczości, czy start-up’ów, które mają przełomowe rozwiązania, ale w efekcie ani jedno, ani drugie nie znajduje komercyjnych odbiorców. Dlaczego? Bo powstałe produkty był wymysłem ich twórców, a ci nie zweryfikowali, podstawowych założeń, czyli kto będzie odbiorcą rozwiązania i czy to rozwiązanie jest odpowiedzią na potrzeby użytkownika końcowego. Nie ma innowacji, bez dobrego rozpoznania potrzeb użytkownika, a także dobrze rozpoznanego zagadnienia, które chcemy usprawnić, polepszyć, zmienić naszym pomysłem.

Dzieło nauki i biznesu?

Na szczególną uwagę zasługują inicjatywy, które z jednej strony pokazują, że świat biznesu i świat nauki znajduje wspólny język, z drugiej strony tworzy rozwiązania stanowiące realną wartość dla użytkowników. Taką inicjatywą są wspólne działania, o których opowiadali prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski profesor w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Kierownik Pododdziału Elektrokardiologii, Prodziekan ds. Integracji i Rozwoju Wydziału Lekarskiego WUM i dr Piotr Przygocki Dyrektor ds Ekonomiki Zdrowia i Polityki Zdrowotnej Abbott Medical w wystąpieniu „Serce w smartfonie – jak technologia zmienia oblicze medycyny. Wystąpienie omawiało budowę ekosystemu integrujacego rozwiązania służące diagnostyce w kardiologii, dostarczające dane, dając kompleksowe spojrzenie na pacjenta.

Nie sposób nie wspomnieć o debacie, w której organizatorzy oraz Diana Żochowska reprezentująca medonet zaprosili wybitnych ekspertów by debatować o tym czy sztuczna inteligencja to szansa, czy zagrożenie. W prawie godzinnej rozmowie swoich wypowiedzi udzielili: dr hab. n. med. Dorota Makarewicz – Kierownik Działu Analiz i Badań Własnych Agencji Badań Medycznych, Hubert Życiński – Zastępca Dyrektor Departamentu Innowacji Ministerstwa Zdrowia, Marcin Węgrzyniak – Ekspert ochrony zdrowia, Pentacomp Systemy Informatyczne S.A. oraz Jakub Jaszczak – Medical Product Manager w Infermedica.

Podsumowaniem prezentacja polskich startupów:

Tym razem na scenie można było posłuchać:

  • Andrzeja Kurka z DC Software prezentującego – eOS -system do komunikacji, zarządzania i analizy danych w procesie badań klinicznych

  • Dr Piotra Wygockiego z MIM Solutions prezentującego – EMBRYOAID – Inteligentny system analizy danych obrazowych w diagnozowaniu niepłodności

  • Yulianny Yussef z Myneviskin prezentującego – NEVISCOPE – wyrób służący do analizy zdjęć skóry w zakresie rozpoznawania raka skóry

  • Konrada Komnaty prezentującego Nivalit – software house, który między innymi w portfolio swoich projektów ma Vivelio – rozwiązanie oceniające ryzyko popełnienia samobójstwa.

  • Marcela Młyńczyka, PhD z OASIS Diagnostic S.A. prezentującego rozwiązanie wykorzystujące AI do diagnostyki uszkodzeń mięśni dna miednicy i odbytu po naturalnym porodzie

  • Marcina Lubocki z PhageAI opowiadającego o medycynie spersonalizowanej wykorzystującej bakteriofagi i sposobie wyszukiwania z wykorzystaniem AI optymalnego bakteriofagu dedykowanego unicestwieniu kontretnej bakterii

  • Macieja Skorko z PredictWatch prezentującego rozwiązanie Cannabe klasy Digital Therapeutics, które jest nie tylko ucyfrownieniem konwencjonalnym metod terapii, ale jest w stanie postawić diagnozę i zastosować spersonalizowaną interwencję orazpotrafi przewidzieć wystąpienie zachowań nałogowych w odniesieniu do uzależnienia od marihuany.

  • Paweła Paczuskiego i Sofii Renteria z upmedic prezentujących inteligentne oprogramowanie do tworzenia wysokiej jakości dokumentacji strukturalnej.

Najbliższe lata przyniosą dużo zmian, które zaczną się coraz szerzej pojawiać w przestrzeni publicznej. I nie tylko w prywatnych sieciach medycznych, które są pionierami we wdrażaniu nowoczesnych technologii, ale także w publicznych placówkach zdrowia: szpitalach i POZ.

 

Czytaj także:

Szczury zjadły kable. Raport NIK o drogich sprzętach w szpitalach

Przeciwnicy aborcji nękają pacjentki i personel klinik aborcyjnych

Ustawa o krwi tematem posiedzenia zespołu parlamentarnego.

#MEDmeets Tech #Sztuczna Inteligencja #AI
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Radosław Chrzanowski

Komentarze

OSTATNIE WPISY

XXVII Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie - zapowiedź
Czytaj więcej...
Janssen Polska z nową dyrektor zarządzającą od 1 czerwca. Kim jest?
Czytaj więcej...
Polacy zbadają nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów po zawałach
Czytaj więcej...
Aktualne ograniczenia covidowe – do 30 kwietnia?
Czytaj więcej...
Gruźlica lubi klęski, wojny i nieszczęścia, a wojnę mamy za granicą
Czytaj więcej...
Obywatelski projekt ws. finansowania in vitro już w Sejmie
Czytaj więcej...
Pacjenci będą oceniać badania kliniczne - można się zgłaszać
Czytaj więcej...
Patient Design, MEDmeetsTECH już po raz 15 - zapowiedź
Czytaj więcej...
Spór ministerstw - jeden resort chce leczyć więźniów, drugi – niezbyt
Czytaj więcej...
I Ogólnopolska Konferencja Medycyny Ratunkowej - zapowiedź
Czytaj więcej...
Mama Ginekolog przeprasza i deklaruje, że zapłaci karę
Czytaj więcej...
DGP: Psychiatria na kredyt. Z wysokim oprocentowaniem
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl