• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • Szpitale
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Ustawa o diagnostyce nadal daleko? MZ odpowiada nam na pytania

Autor : Aleksandra Kurowska

2021-01-12 22:15

Co teraz robi MZ z projektem ustawy kluczowej dla diagnostów? Kiedy projekt stanie na rządzie? Po raz kolejny spytaliśmy MZ co się dzieje z ustawą o medycynie laboratoryjnej, równocześnie z KIDL. Co ustalił samorząd zawodowy diagnostów, a co resort zdrowia odpowiedział naszej redakcji?

-Zgodnie z przyjętymi założeniami projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej pod koniec I kwartału 2021 r. planujemy przekazać na Komitet Stały Rady Ministrów - to informację, jaką redakcji CwZ przekazało dziś po południu Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na wysłane wcześniej pytania.

Projekt 24 lipca zeszłego roku został przekazany do uzgodnień i konsultacji publicznych z prośbą o zgłoszenie ewentualnych uwag w terminie 30 dni. -  Termin ten był kilkukrotnie wydłużony ze względu na obszerną materię regulacji – ostatnie uwagi zostały przekazane 30 września 2020 r. - wyjaśniło nam Ministerstwo Zdrowia w październiku. - Obecnie analizujemy uwagi - dodało. Więcej tutaj: http://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/co-z-projektem-ustawy-o-medycynie-laboratoryjnej-mamy-informacje-z-mz

Ma być spotkanie

- Od zgłoszenia przez KIDL Ministerstwu Zdrowia 150 poprawek do projektu ustawy o diagnostyce laboratoryjnej minęły cztery miesiące, a projekt nadal nie został skierowany do parlamentu - skarżą się diagności. Na wniosek Aliny Niewiadomskiej, prezes KRDL jeszcze w tym miesiącu odbędzie się w Ministerstwie Zdrowia spotkanie, dotyczące projektu ustawy o medycynie laboratoryjnej.
- Prezes NRDL zaproponowała w dniu 12.01.2021 r. Ministerstwu Zdrowia spotkanie mające na celu wyjaśnienie wątpliwości i przyśpieszenie prac nad tym kluczowym dla diagnostów aktem prawnym. Jak zapewniła ją naczelnik Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Edyta Gadomska spotkanie z udziałem Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego odbędzie się jeszcze w tym miesiącu - poinformowała izba we wpisie w mediach społecznościowych.

Co jeszcze wiemy od MZ? Nadal analizują uwagi

Większość odpowiedzi jest tych samych co gdy o projekt pytaliśmy ok. dwa miesiące temu. MZ wyjaśnia wydłużenie prac licznymi uwagami i COVID-em. - W toku uzgodnień i konsultacji publicznych wpłynęło bardzo dużo uwag (niektóre z podmiotów przekazały ponad 100). Uwagi dotyczą wszystkich zagadnień, które są uregulowane w projekcie, czyli zasad i warunków wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, zasad i warunków wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego, a także zasady nadzoru i kontroli medycznych laboratoriów diagnostycznych oraz zasad organizacji i działania samorządu diagnostów laboratoryjnych. Podkreślenia wymaga fakt, że duża ilość uwag, które zostały przekazane wyklucza się nawzajem, dlatego nadal trwa ich analiza - wyjaśnia biuro prasowe resortu.

Czy będzie konferencja uzgodnieniowa?

-Po dokonaniu całościowej analizy uwag zostaną podjęte dalsze decyzje dotyczące trybu pracy w przedmiotowym zakresie, jednakże w chwili obecnej nie jest planowana organizacji konferencji uzgodnieniowej - odpowiada MZ.

Jakie inne rozwiązania, zmiany przepisów są planowane lub wprowadzane?

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju Ministerstwo Zdrowia podjęło szereg inicjatyw mających na celu m.in. zapewnienie ciągłości procesu kształcenia diagnostów laboratoryjnych. Niezwłocznie po ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce dokonano szczegółowej analizy przepisów ustawy o diagnostyce laboratoryjnej i przygotowało propozycje rozwiązań legislacyjnych mających na celu zabezpieczenie ciągłości procesu kształcenia przeddyplomowego i  podyplomowego m.in. w zawodzie diagnosty laboratoryjnego.

W kwestii kształcenia podyplomowego, ustawami o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wprowadzono szereg zmian w ustawie o diagnostyce laboratoryjnej, które pozwoliły m.in. na prowadzenie kursów specjalizacyjnych w formie e-learningowej, umożliwiających kontynuację części elementów szkolenia specjalizacyjnego w trakcie trwającej epidemii, jeżeli możliwość takiej formy przewiduje program specjalizacji lub została uzyskana zgoda dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego czy przeprowadzenie egzaminu specjalizacyjnego diagnostów laboratoryjnych, wyłącznie w jednej postaci egzaminu ustnego albo pisemnego, w sytuacji kiedy ze względu na bezpieczeństwo osób biorących udział w tym egzaminie nie będzie możliwości przeprowadzenia obydwu części egzaminu, czy zwolnienie z ponoszenia opłaty za kolejne zgłoszenie do państwowego egzaminu specjalizacyjnego, w przypadku kiedy diagnosta laboratoryjny, który miał przystąpić do egzaminu specjalizacyjnego, z powodu choroby, izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych oraz odbywania kwarantanny, nie może przystąpić do tego egzaminu albo zrezygnował z udziału w tym egzaminie z innych przyczyn.

Ponadto informuję, że zgodnie z projektowanymi przepisami wynikającymi z projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Druk Senacki 303), która wprowadza m.in. zmiany do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845 i 2112) w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19 do grupy zawodów, które będą mogły przeprowadzać szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 zostaną dodani fizjoterapeuci, farmaceuci, higienistki szkolne a także diagności laboratoryjni, posiadający kwalifikacje określone w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia, które określi kwalifikacje ww. osób przeprowadzających szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa osób poddanych tym szczepieniom.

Zgodnie z projektowanymi założeniami diagności laboratoryjni, aby móc przeprowadzać szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 będą zobowiązani do odbycia dwuetapowego (e-learning + część praktyczna) szkolenia przygotowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Praktyczna cześć szkolenia będzie realizowana przy współpracy z uczelniami w Centrach Symulacji Medycznej, które prowadzą kształcenie na kierunku lekarskim, pielęgniarstwo lub położnictwo. Mając na uwadze powyższe obecnie prowadzone są intensywne prace nad opracowaniem i przygotowaniem szkolenia e-learningowego dla ww. grup zawodowych w zakresie przeprowadzania szczepień.

Mając na uwadze powyższe, rozszerzenie katalogu osób, które w  stanie epidemii ogłoszonej z powodu COVID-19 będą mogły przeprowadzać szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 jest w obecnie zadaniem priorytetowym.

Ministerstwo Zdrowia stale monitoruje sytuację i w przypadku zaistnienia konieczności będą wprowadzane kolejne rozwiązania oraz podejmowane prace i niezbędne inicjatywy legislacyjne w obszarze diagnostyki laboratoryjnej.

#diagności #diagnostyka #medycyna #laboratoryjna #ustawa #projekt #MZ #ministerstwo #zdrowia
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Szczepienia seniorów w POZ raczej od wtorku niż poniedziałku
Czytaj więcej...
Czego farmaceuci oczekują od nowych władz inspekcji farmaceutycznej?
Czytaj więcej...
4683 nowe zakażenia, 110 zgonów. Zaszczepiono ponad 700 tys. osób
Czytaj więcej...
Ponad 6,3 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Gdzie najwięcej?
Czytaj więcej...
AstraZeneca dostarczy UE o ponad 60 proc. szczepionek mniej?
Czytaj więcej...
Lista chorób uprawniających do szczepień, zmiany w egzaminach
Czytaj więcej...
Sanepid ostrzega przed popularnymi napojami energetycznymi
Czytaj więcej...
Marta Markiewicz laureatką konkursu Dziennikarz Medyczny 2020 r.
Czytaj więcej...
Kto pyta, nie błądzi – jak wygląda badanie przed szczepieniem?
Czytaj więcej...
Pięć najbardziej obiecujących innowacji w ochronie zdrowia
Czytaj więcej...
A. Fałek: całkowity budżet refundacyjny wymaga pilnych zmian
Czytaj więcej...
Pielęgniarskie pozwolenie wykonywania zawodu – jakie obowiązuje?
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

  • kontakt@cowzdrowiu.pl

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl