• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Zmiany w kształceniu podyplomowym medyków. Nie będzie stażu

Autor : Katarzyna Lisowska

2021-10-26 15:12

Rektorzy uczelni medycznych wystąpili z propozycją zniesienia obowiązkowego, 13 miesięcznego stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów. Resort zdrowia pozytywnie odpowiedział na ten wniosek. Jak przekazał dziś wiceminister Piotr Bromber, stosowne zmiany legislacyjne umożliwią wprowadzenie w życie takiej zmiany być może już w przyszłym roku.

- Rozmawialiśmy z rektorami uczelni medycznych na temat jakości kształcenia. I wkrótce przedstawimy stosowne rozwiązania legislacyjne, które pozwolą zwiększyć liczbę dostępnych lekarzy w systemie- mówił na konferencji we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Chodzi o zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów. Dzięki temu szybciej zasilą oni kadry w ochronie zdrowia.

Przypomnijmy, że lekarskie staże zostały przywrócone przez rząd PiS 5 lat temu. - Przywrócenie stażu podyplomowego jest korzystne zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów - przekonywał w Sejmie w 2016 r. ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Ze stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów zrezygnowano w 2011 r. za rządów PO- PSL. Pierwsi absolwenci, którzy nie odbyli stażu, mieli opuścić uczelnie medyczne w 2018 r. Zmiana ta miała służyć zwiększeniu liczby lekarzy, dzięki wprowadzeniu kształcenia praktycznego na ostatnim roku studiów. - W większości krajów europejskich staż jest ostatnim rokiem, to tam się uczy praktycznego wykonywania zawodu- mówiła w 2010 r. minister Ewa Kopacz.

Prof. Marcin Gruchała, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) i rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uzasadniał wniosek dotyczący zniesienia stażu faktem, że proces kształcenie lekarzy jest długotrwały, obejmuje 6 lat studiów, rok stażu podyplomowego oraz 5- 6 lat kształcenia specjalizacyjnego. Dlatego, jak tłumaczył Konferencja podjęła uchwałę o zniesieniu stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów, co pozwoli skrócić cykl kształcenia o rok.

Prof. Gruchała zaznaczył, że zniesienie stażu jest uzasadnione wysokim poziomem kształcenia na kierunkach lekarskim i lekarsko- dentystycznym, z czym zgodził się minister Niedzielski podkreślając olbrzymi progres jaki poczyniły w tym zakresie uczelnie, co - jak mówił - ma związek m.in z działalnością centrów symulacji.

Rektor GUM-edu zapewniał, że studenci na kierunkach lekarskich są kształceni zgodnie z obowiązującym standardem, a uzyskana wiedza i umiejętności są potwierdzone w toku studiów i w ramach egzaminów państwowych. Podkreślał, że absolwenci mają przygotowanie praktyczne, a dyplom lekarza powinien w pełni uprawniać do wykonywania zawodu lekarza.

- Roczny staż podyplomowy niepotrzebnie wydłuża czas do podjęcia specjalizacji - mówił i przekonywał, że większość krajów europejskich odeszła już dawno od obowiązkowego stażu podyplomowego.

Niedzielski mówił też o kolejnej formie wsparcia, która ma spowodować, że pojawi się więcej możliwości płatnego studiowania jest kredyt studencki z warunkiem umorzenia pożyczki. Ma on też ograniczać zjawisko emigracji polskich absolwentów medycyny. - Studenci, którzy będą chcieli ubiegać się o całkowite umorzenie kredytu, będą zobowiązani odpracować koszt studiów sfinansowanych z budżetu państwa w polskim systemie ochrony zdrowia - tłumaczył Niedzielski.(Czytaj: Rząd przyjął projekt ustawy o kredytach na studia medyczne)

Minister podkreślił, że zwiększa się też liczba uczelni, które kształcą przyszłe kadry ochrony zdrowia. - W 2015 roku mieliśmy 15 szkół, które kształcą na kierunkach lekarskich, teraz jest ich 22. Mamy o blisko 3 tys. więcej miejsc na tych kierunkach - wyliczał.

Czytaj też:

Projekt ustawy dotyczący KSO w wykazie prac legislacyjnych

W. Kraska: Dodatkowe pieniądze za nieodsyłanie pacjentów z COVID-19

RPO: bilety tylko dla zaszczepionych to ograniczenie praw

#kształcenie #uczelniemedyczne #lekarz #staż
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Katarzyna Lisowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Medyku pamiętaj o bonie turystycznym. To ostatnie takie wakacje
Czytaj więcej...
Mielofibroza: jak wydłużyć życie pacjentów
Czytaj więcej...
A. Jankowska-Zduńczyk: Reforma POZ za szybko i bez planu
Czytaj więcej...
Stomatologia: kolejny etap żegnania się z amalgamatem. Czas na AOTMiT
Czytaj więcej...
A.Niedzielski: Liczba przypadków COVID-19 wzrośnie na początku lipca
Czytaj więcej...
M. Miłkowski o leczeniu SM. Co ze zmianą programu lekowego?
Czytaj więcej...
Wyroby medyczne: zmiana dyrektora generalnego Medtronic Poland
Czytaj więcej...
Zmarła Anna Żyłowska - działaczka na rzecz pacjentów z rakiem płuca
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (27.06 - 3.07 2022)
Czytaj więcej...
Fundusz Medyczny do nowelizacji. Czy powstaną nowe subfundusze?
Czytaj więcej...
Arabia Saudyjska zainwestuje 3,4 mld dol. w sektor farmaceutyczny
Czytaj więcej...
AOS: GUS podsumował dane. Rośnie zapotrzebowanie na porady
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl