Autor : Agata Szczepańska
2024-03-28 16:46
Resort zdrowia po raz kolejny wydłuża okres przejściowy, w którym możliwe jest wystawianie e-recept rocznych w dwóch schematach zapisywania informacji o dawkowaniu. Tym razem do 8 maja. Natomiast od 9 maja, jak deklaruje MZ, oprogramowania gabinetowe powinny być dostosowane do nowych wymagań.
Chodzi o tzw. recepty roczne - obecnie bowiem nie można wydać leków w ilości większej, niż potrzebna do 120-dniowego stosowania, wyliczonej na podstawie określonego w recepcie sposobu dawkowania, zaś kolejną partę pacjent może odebrać dopiero po trzech miesiącach. Od marca obliczenia te powinien wykonywać system informatyczny.
Przypominamy: Apteki: kolejny komunikat resortu w sprawie recept rocznych
Jak przypomina resort w kolejnym już komunikacie w tej sprawie, system ten funkcjonuje prawidłowo pod warunkiem wystawienia e-recepty według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu.
- We wcześniejszych komunikatach w tej sprawie na przełomie lutego i marca br. Minister Zdrowia informował o nowym schemacie ułatwiającym osobie wystawiającej e-receptę precyzyjne zapisanie informacji o schematach dawkowania oraz okresie stosowania.
W nawiązaniu do ostatniego z tych komunikatów, datowanego na 1 marca 2024 r., Minister Zdrowia informuje (a tym samym koryguje ww. komunikat), że pierwotny termin zakończenia okresu przejściowego, w którym możliwe jest wystawianie e-recept w dwóch schematach (dotychczasowym oraz nowym) ulega przedłużeniu z 1 kwietnia na 8 maja 2024 r. - informuje wiceminister Maciej Miłkowski.
- Od dnia 9 maja 2024 r. oprogramowania gabinetowe powinny być dostosowane - przez ich dostawców - do nowych wymagań, a personel medyczny korzystający z tych rodzajów oprogramowania powinien być przygotowany do stosowania się do tych wymagań - dodaje.
Przypomnijmy, zmiany są konsekwencją nowelizacji ustawy refundacyjnej (tzw. DNUR - ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw), która wprowadziła od 1 listopada zeszłego roku zmiany w zakresie wydawania leków na okres 120-dniowego stosowania. Zgodnie z nimi w przypadku, gdy na recepcie przepisano ilość większą niż do 120-dniowego stosowania, kolejną partię leku, niezbędną do następnego 120-dniowego okresu stosowania, pacjent może otrzymać po upływie trzech czwartych okresu, na który zrealizował receptę. W praktyce oznacza to, że pacjentowi należy wydać leki na maksymalnie 120-dniowy okres terapii, a kolejna realizacja może nastąpić po 90 dniach.
Przypominamy: Leki: na kwietniowej liście refundacyjnej lista polskich leków
Od 1 marca wyliczeń dokonuje system (działający w ramach platformy P1), jednak nie w każdym przypadku. Warunkiem prawidłowego działania jest wystawienie e-recepty według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu. Poza tym mechanizm automatycznego wyliczania ilości produktu nie ma zastosowania m.in. dla leku recepturowego, importu docelowego, e-recept farmaceutycznych oraz produktów o złożonej strukturze opakowań.
Wcześniej, informując o tych zmianach, resort zapowiadał działania legislacyjne zmierzające do tego, by apteki ani osoby realizujące tzw. receptę roczną nie ponosiły negatywnych konsekwencji w związku z ewentualnym naruszeniem nowych przepisów.
Zapowiedź tę ma zrealizować projektowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept, który obecnie jest w konsultacjach.
Polecamy także:
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//