Autor : Agata Szczepańska
2024-02-28 13:12
System informatyczny odpowiedzialny za precyzyjne wyliczanie dawek leków na receptach rocznych ruszy 1 marca – zadeklarowała minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas spotkania z przedstawicielami Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Minister zdrowia spotkała się z nowym prezesem NIA Markiem Tomkowem oraz przedstawicielami samorządu farmaceutów.
- Bardzo dobre spotkanie. Wspólnie rozwiązujemy bieżące problemy i ustalamy nowe cele. Szczepienia, profilaktyka i inne ważne świadczenia. Zdaniem MZ czas na kolejne zmiany. Ciekawe propozycje. W pełni je popieramy – napisał Marek Tomków.
Bardzo dobre spotkanie z @Leszczyna. Wspólnie rozwiązujemy bieżące problemy i ustalamy nowe cele. Szczepienia, profilaktyka i inne ważne świadczenia. Zdaniem @MZ_GOV_PL czas na kolejne zmiany. Ciekawe propozycje. W pełni je popieramy.@Milkowski_M @k_radziewicz
— Marek Tomków (@MarekTomkow) February 28, 2024
Resort podkreślił, że farmaceuci, z którymi każdego dnia ma kontakt aż 2 miliony Polek i Polaków, mogą wesprzeć lekarzy w opiece nad pacjentami, prowadząc w aptekach opiekę farmaceutyczną, w tym szczepienia i profilaktykę.
Przypominamy: Marek Tomków o szczepieniach HPV w aptekach i dyskusji o AdA (wywiad)
- 1 marca rusza system informatyczny odpowiedzialny za precyzyjne wyliczanie dawek leków na tak zwanych receptach rocznych – przypomniała Izabela Leszczyna.
Ta ostatnia kwestia budziła wątpliwości, ponieważ 1 marca za pasem, a dotychczas nie było informacji na ten temat. Co prawda resort kilkakrotnie deklarował, że system będzie gotowy na czas, ale nie rozwiało to niepokoju farmaceutów.
System ma wspomóc aptekarzy w wyliczaniu dawek leków, jest o nim mowa w nowelizacji ustawy refundacyjnej (tzw. DNUR - ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw).
Wprowadziła ona zmiany w zakresie wydawania leków na okres 120-dniowego stosowania. Zgodnie z nimi w przypadku, gdy na recepcie przepisano ilość większą niż do 120-dniowego stosowania, kolejną partię leku niezbędną do następnego 120-dniowego okresu stosowania, pacjent może otrzymać po upływie trzech czwartych okresu, na który zrealizował receptę.
Przypominamy: Leki na receptę: od listopada ważne zmiany, nie tylko dla pacjentów
W praktyce oznacza to, że pacjentowi należy wydać leki na maksymalnie 120-dniowy okres terapii, a kolejna realizacja może nastąpić po 90 dniach.
Od 1 marca 2024 r. obliczenia ilości leku przeznaczonego do wydania pacjentowi dokonywać ma system teleinformatyczny.
Stanowi tak art. 2 pkt 12 lit. d w zakresie art. 96a ust. 7ab DNUR, który wchodzi w życie 1 marca br.
Resort zdrowia zamieścił na swojej stronie komunikat z wyjaśnieniami, jak będzie działał nowy system. Co istotne, nie będzie on miał zastosowania w przypadku wszystkich produktów wydawanych na receptę, dla niektórych wciąż dawkowanie wyliczać będzie musiał farmaceuta. - System informatyczny będzie wskazywał ilość leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego do wydania pod warunkiem wystawienia e-recepty według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu. Mechanizm automatycznego wyliczania ilości produktu przez system informatyczny nie będzie miał zastosowania dla leku recepturowego, produktu przeznaczonego do stosowania na okres nieprzekraczający 120 dni, importu docelowego, e-recept farmaceutycznych oraz produktów o złożonej strukturze opakowań. W pierwszym okresie, nie będzie również dokonywał ww. wyliczeń dla wyrobów medycznych oraz jednostek międzynarodowych. Jednocześnie należy zaznaczyć, że dla ww. wyjątków będzie istniała możliwość wystawienia e-recepty z użyciem schematu dawkowania na dotychczasowych zasadach - informuje MZ.
Fot. MZ
Polecamy także:
Polityka lekowa: zmiana szefa departamentu w resorcie zdrowia
Bariery w dostępie do szczepień dla dorosłych
Farmaceuci: stawka za sporządzenie leku w aptece będzie wyższa
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//