• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Egzamin ósmoklasisty piszą też dzieci w szpitalach

Autor : Anna Gumułka

2023-05-23 14:50

Ponad pół miliona nastolatków przystąpiło we wtorek w Polsce do egzaminu ósmoklasisty. Wśród ponad 12,5 tys. przeprowadzających je szkół podstawowych są też te działające w szpitalach pediatrycznych, gdzie egzamin zdają leczone w tym czasie dzieci, którym stan zdrowia nie pozwala stawić się we własnej szkole.

- Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie. Decyzja o tym, czy dany pacjent przystąpi do egzaminu w szpitalu, jest zawsze podejmowana w zespole – współdecydują rodzice, lekarz, nauczyciel, a i samo dziecko ma sporo do powiedzenia. Jestem też w kontakcie ze szkołą macierzystą – wyjaśnia w rozmowie z CowZdrowiu.pl Izabela Daszkowska-Dąbrowska, dyrektorka Zespołu Placówek Specjalnych w Olsztynie, działającym w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. prof. Stanisława Popowskiego w Olsztynie.

Egzamin nawet dla jednego ucznia

W tej placówce do egzaminu z języka polskiego przystąpił we wtorek jeden uczeń. – Był bardzo zdeterminowany, żeby zdawać egzaminy teraz, a nie w drugim terminie, uznał, że to byłoby znacznie bardziej stresujące – podkreśla dyrektor Daszkowska-Dąbrowska.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie dysponuje 250 łóżkami. – Nasza średnia dzienna liczba uczniów to 200 osób, w ciągu roku to nawet 6-7 tys. Zatrudniamy 50 nauczycieli. Jesteśmy dużą szkołą, nie tylko jak na warunki szpitalne, ale i na skalę miasta Olsztyna – zaznacza Izabela Daszkowska-Dąbrowska.

Jeśli dziecko jest w stanie opuścić oddział, egzamin jest organizowany w odrębnej sali. Jeśli nie, może pisać w szpitalnym łóżku.

Czasem nie można zdawać nawet w szpitalu

W Zespole Szkół Specjalnych nr 3 w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie do egzaminu ósmoklasisty nie przystąpiło w tym roku ani jedno dziecko. – To wyjątkowa sytuacja, bo w poprzednich latach zawsze organizowaliśmy egzaminy. Kilkoro uczniów ósmej klasy przebywa wprawdzie obecnie w naszym szpitalu, ale stan zdrowia nie pozwolił im na zdawanie egzaminu. Do ostatniej chwili czekaliśmy na decyzję, czy będzie to możliwe, wczoraj okazało się, że niestety nie – relacjonuje w rozmowie z CowZdrowiu.pl Alicja Szmuc-Jaskot, dyrektorka placówki.

W Zespole Szkół Specjalnych nr 6 im. Krystyny Bochenek w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach do egzaminu z języka polskiego przystąpiło we wtorek dwóch uczniów. Trzeci hospitalizowany obecnie ósmoklasista otrzymał przepustkę i pojechał na egzamin do własnej szkoły – pozwalał na to stan jego zdrowia.

Po co jest szkoła w szpitalu?

Edukacja to tylko jedno z zadań szpitalnej szkoły. Równie ważne jest choć częściowe zmniejszenie stresu związanego z pobytem w szpitalu. Nauczyciele, podręczniki, lekcje – to namiastka normalności dla chorych dzieci. Nauka tutaj jest pomostem pomiędzy czasem przed hospitalizacją, a etapem po szpitalu.

Różnic w porównaniu do zwykłych szkół jest jednak sporo. Nie ma tradycyjnych klas, uczniowie, nawet jeśli wspólnie przebywają w świetlicy podczas lekcji, pracują z nauczycielami indywidualnie. Dzieci chore obłożnie mogą liczyć na to, że nauczyciel będzie z nimi pracował przy łóżku w sali chorych. Zajęcia odbywają się popołudniami, kiedy w szpitalu skończą się obchody i konsultacje medyczne. Uczniom nie zadaje się tradycyjnych prac domowych. Niska wydolność wysiłkowa dzieci spowodowana operacjami, zabiegami, nasileniem choroby czy nawet zwykłe złe samopoczucie – każda z tych sytuacji jest normalna w szpitalu. Dlatego liczba i intensywność zajęć jest dostosowana do potrzeb i możliwości uczniów - pacjentów.

W środę ósmoklasiści piszą egzamin z matematyki, a w czwartek - z języka obcego nowożytnego, największa grupa uczniów - 97,8 proc. zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. 

Polecamy także:
Finanse: zmiana planu NFZ. Wyda więcej o 4,8 mld zł. Na co?

Szczepienie HPV: Kwalifikacja, przeciwwskazania, inne szczepienia

Szczepienie przeciwko HPV: Szkolenie dla POZ rusza w czerwcu

Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Gumułka

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Gdzie najwięcej cesarek i znieczuleń? Nowy raport NFZ o porodach
Czytaj więcej...
Wrocławski USK połączył kliniki chirurgii
Czytaj więcej...
AOTMIT: Rady Przejrzystości spotka się 12 czerwca
Czytaj więcej...
Rośnie liczba zabiegów pomniejszania piersi. Jak to zrobić na NFZ?
Czytaj więcej...
Gremialny sprzeciw wobec wykreślenia dwóch specjalizacji diagnostów
Czytaj więcej...
Sezon szczepień 2023/2024. Co rekomendują eksperci UE?
Czytaj więcej...
Program 40+: Będzie można ponownie z niego skorzystać
Czytaj więcej...
Korekta ryczałtu również dla tych, którzy go przekroczyli
Czytaj więcej...
Gra Dziecięca Orkiestra Onkologiczna. "Niesamowita energia"
Czytaj więcej...
Jakie kryteria by wejść do sieci onkologicznej? Jest projekt
Czytaj więcej...
Innowacyjność czyli co? Eksperci o AI w medycynie
Czytaj więcej...
MEiN krytycznie o raporcie Pontonu na temat WdŻ, ale trwa kontrola
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl