Autor : Anna Gumułka
2023-03-17 12:05
Ratownicy medyczni pracujący w straży pożarnej oraz innych służbach mogą podawać leki osobom, którym niosą pomoc, a ich jednostki mogą kupować niezbędne preparaty – zapewnia Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Na początku marca RPO zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia (MZ) w sprawie przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projektu zmian w ustawie o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. Projekt zakłada, że przy każdej jednostce straży pożarnej miałaby stacjonować karetka pogotowia, co wzbudziło obawy rzecznika. Wskazał on, że to zupełnie inne podejście do organizacji pomocy i udzielania świadczeń, niż obecny system ratownictwa medycznego w Polsce, który - w ocenie RPO - funkcjonuje sprawnie.
Więcej:„Karetka w każdej gminie” – RPO ma wątpliwości
Na pismo RPO odpowiedział właśnie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, który nie odniósł się wprawdzie bezpośrednio do kwestii „karetki w każdej gminie”, ale poruszył inną kwestię niepokojącą rzecznika. Komisja Ekspertów ds. Zdrowia działająca przy RPO zwróciła uwagę, że od kilku lat ratownicy medyczni z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych powinni podawać produkty lecznicze, jeśli zachodzi taka potrzeba podczas ich interwencji. - Niemniej jednak rozporządzenie MZ ws. medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, nie jest wykonywane z uwagi na brak porozumienia MZ i MSWiA w sprawie zaopatrzenia tych podmiotów w leki - wskazał RPO.
Wiceminister Miłkowski zapewnił rzecznika w odpowiedzi, że według resortu zdrowia system ratownictwa medycznego w dalszym ciągu powinien być oparty o zespoły ratownictwa medycznego - w tym lotnicze - oraz szpitalne oddziały ratunkowe. Zaznaczył, że MZ wielokrotnie zgłaszało uwagi do projektu nowelizacji. Poinformował też RPO, że kwestia zaopatrzenia w leki ratowników medycznych w służbach podległych MSWiA „nie stanowi problemu”.
- Na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 kwietnia 2022 r. w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach (Dz.U. z 2022 r. poz. 852) jednostka realizująca zadania, o których mowa w art. 11 ust. 3 pkt 2-7d ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, jest uprawniona do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych w zakresie produktów leczniczych określonych w przepisach wydanych na podstawie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym - wskazał Maciej Miłkowski.
Tym samym - jak zaznaczył - ratownicy medyczni udzielający świadczeń zdrowotnych w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, w ramach działań antyterrorystycznych realizowanych przez służby podległe lub nadzorowane przez ministra spraw wewnętrznych, policyjnych oddziałach prewencji oraz pododdziałach kontrterrorystycznych, w Służbie Ochrony Państwa i Straży Granicznej mogą wykorzystywać leki wymienione w rozporządzeniu odnoszącym się do tej grupy zawodowej, a więc w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie wykazu świadczeń zdrowotnych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego w ramach zadań Policji, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej.
Polecamy także: