Autor : Agata Szczepańska
2024-04-12 12:06
Potrzebne są odważne decyzje. Z samorządowego punktu widzenia – np. określenie, jaki ma być model szpitala lokalnego, regionalnego, subregionalnego. Oczekujemy wsparcia w restrukturyzacji rynkowej, czyli dostosowania działalności szpitali do potrzeb. Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich, w rozmowie z CowZdrowiu.pl mówi o tym, jakie wyzwania stoją przed systemem ochrony zdrowia po wyborach samorządowych.
- Po wyborach samorządowych możemy spodziewać się na pewno stabilizacji, bo nie ma jakichś większych niespodzianek. Natomiast na pewno ten najbliższy rok przyniesie inwentaryzację potrzeb, zderzenie z możliwościami, przede wszystkim ekonomicznymi. Liczymy bardzo na to, że pojawi się wreszcie nowa nowoczesna ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i ona pozwoli nam na realizację potrzeb w obszarze ochrony zdrowia – mówi ekspert.
Czego oczekuje od minister zdrowia? - Proszę o odwagę to podejmowaniu decyzji, które będą znacząco reformowały system – postuluje Marek Wójcik.
- Z naszego samorządowego punktu widzenia potrzebne jest na przykład określenie, jaki ma być model szpitala lokalnego regionalnego subregionalnego. Oczekujemy wsparcia w restrukturyzacji rynkowej, czyli dostosowania działalności tych szpitali do potrzeb. (…) Potrzebne są środki na to, żeby dokonywać takich zmian jak przekształcenie oddziału ginekologiczno-położniczego na oddział opieki długoterminowej, nie pozbawiając pań opieki – wskazuje ekspert.
Czy lepsza jest dobra porodówka czy najbliższa porodówka? - Panie są mądre i chcą rodzić w takim miejscu, gdzie mają odpowiedni personel, mają wysoką jakość usług i bezpieczeństwo, więc moim zdaniem nawoływanie do dostępności terytorialnej i mówienie musi być oddział ginekologiczny położniczy co 20 km nie jest właściwym rozwiązaniem – przekonuje Marek Wójcik.
Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy w serwisie YouTube.
Polecamy także:
Czego samorządy oczekują od ministra? Odpowiedzialności i odwagi
In vitro: co z samorządowymi programami po wejściu w życie ustawy?
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl