Autor : Aleksandra Kurowska
2021-06-01 18:07
Ruszają prace nad długoterminowym porozumieniem oraz paktem społecznym w sprawie płac w ochronie zdrowia - dowiedziała się redakcja CwZ. Mówiono o tym na dzisiejszym posiedzeniu prezydium Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, w którym udział wziął premier Mateusz Morawiecki.
Jak wynika z naszych informacji - oficjalnego komunikatu, gdy przygotowywaliśmy tekst jeszcze nie było - Morawiecki prezentował wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim plany wobec zdrowia zawarte w dokumencie Polski Ład, a przy okazji dyskusja zeszła na płace.
Mówił m.in. o już zrealizowanych oraz planowanych na kolejne lata wzrostach nakładów na zdrowie - zapowiedział dojście do 6 proc. PKB publicznych wydatków na zdrowie w roku 2023, a cztery lata później - w 2027 r. - dojście do 7 proc. PKB.
Prace nad szczegółowymi rozwiązaniami, które mają służyć realizacji założeń z Polskiego Ładu mają być w dialogu z partnerami społecznymi.
Potwierdzono też - jak wynika z naszych informacji - że przesłana do Senatu nowelizacja ustawy o najniższych płacach to dopiero początek i po jej wejściu w życie będą trwać dalsze płace nad ustaleniem kompleksowych rozwiązań w zakresie wynagrodzeń - które jak liczą medycy - będą bardziej satysfakcjonujące.
Polski Ład (wcześniej zapowiadany jako Nowy Ład) to nowy dokument programowy Zjednoczonej Prawicy - PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia. Jak piszą we wstępie autorzy dokumentu – „To czas na kolejny przełom. Czas na Polski Ład – kompleksową strategię przezwyciężenia skutków pandemii. To nasz plan gospodarczej odbudowy. I nowa nadzieja na dobrą przyszłość.” Wpisano do niego poza wzrostem nakładów na zdrowie m.in. badania diagnostyczne dla 40-latków, liniową składkę zdrowotną, zniesienie limitów w zakresie finansowania wizyt u specjalistów, lepsze wynagrodzenia medyków. Pisaliśmy o tym tutaj: Polski Ład - co przewiduje w ochronie zdrowia
Polecamy także:
Siatka płac: Czy senatorowie będą za wyższymi współczynnikami pracy w wersji proponowanej przez rząd?