• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Przepisy ws. małpiej ospy ekspresowo podpisane. Będzie też instrukcja

Autor : Aleksandra Kurowska

2022-05-27 15:45

Choć rząd zapewnia, że bać się nie ma na razie czego, to z pominięciem konsultacji opublikowano podpisane już rozporządzenia dotyczące małpiej ospy. A dodatkowo ukazać ma się też instrukcja dla placówek medycznych.

Do polskich przepisów dotyczących m.in. postępowania z pacjentami chorymi zakaźnie dopisano małpią ospę. Dziś ukazały się nowe przepisy.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ospy małpiej oraz zakażeń wirusem ospy małpiej

Pierwsze z rozporządzeń włącza małpia ospę do wykazu chorób zakaźnych. Tak jak dwa lata temu włączaliśmy w przepisy koronawirusa.

W ocenie skutków regulacji wpisano, że celem jest: Umożliwienie wdrożenia procedur podjętych w razie wystąpienia niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej innej niż wymienione w wykazie stanowiącym załącznik do ustawy, tj. ospy małpiej.

Oczekiwanym efektem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się ospy małpiej oraz wirusa ospy małpiej.

MZ tłumaczy też, że odstąpiono od konsultacji i opiniowania z powodu "konieczności najszybszego wejścia projektowanych przepisów w życie. Jest to podyktowane koniecznością jak najszybszego zapewnienia ochrony ludności przed zachorowaniami na chorobę dotychczas w naszym kraju niewystępującą i zapobieżenie jej szerzeniu się w populacji w przypadku zawleczenia na obszar Rzeczypospolitej Polskiej.

Kolejne rozporządzenie wprowadza obowiązek raportowania do stacji sanitarno-epidemiologicznych każdego podejrzanego przypadku, który może być małpią ospą. Szpitale na razie nie mają jak upewnić się, że to właśnie o tę chorobę chodzi, ale próbki może badań NIZP-PZH.

Trzecie z rozporządzeń dotyczy obowiązku izolacji i hospitalizacji osób zakażonych.

Instrukcja postępowania m.in. dla szpitali

MZ zapowiedziało też, że jeszcze dziś ma być opublikowana przez Sanepid instrukcja opracowana przez ekspertów chorób zakaźnych we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz instrukcja dla placówek medycznych, dotycząca pobierania i przekazywania próbek materiału do badania.

Małpia ospa a szczepienia

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii, Instytutu Nauk Biologicznych UMCS w Lublinie w wywiadzie dla naszej redakcji mówiła: Nie ma skutecznego leku skierowanego przeciwko wirusowi ospy małpiej, zresztą większość chorych ulega samowyleczeniu. Warto jeszcze wspomnieć o ciekawej rzeczy: wirus ospy małpiej został zidentyfikowany właśnie w środkowej Afryce w latach 50, a w latach 70 zaczęły się pojawiać przypadki zakażenia tym wirusem u ludzi. I to – co ciekawe – zbiegło się z eradykację ospy prawdziwej, kiedy już szczepienia na nią nie były prowadzone. Ponieważ są to wirusy należące do jednej rodziny i blisko spokrewnione to szczepionka przeciwko ospie prawdziwej również chroniła przed ospą małpią. A zatem, z chwilą eradykacji wirusa ospy właściwej, kiedy zaprzestano szczepień zaczęły się ujawniać przypadki ospy małpiej.

Ministerstwo uspokaja

MZ, równolegle z wydaniem instrukcji uspokaja na swoim twitterowym profilu: " W Polsce nie wykryto dotąd przypadków ospy małpiej. Instytucje publiczne prowadzą nadzór nad chorobami zakaźnymi i monitoring sytuacji epidemiologicznej w kraju. Wydane zostaną zalecenia dla pracowników sektora ochrony zdrowia dotyczące zapobiegania transmisji w podmiotach świadczących usługi zdrowotne. Aktualnie WHO nie rekomenduje wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu."

Polecamy więcej na ten temat:

Ospa małpia: WHO podsumowuje sytuację na świecie

Prof. Szuster-Ciesielska o wirusie ospy małpiej [WYWIAD]

#małpia ospa
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Podwyżki najniższych płac: znamy harmonogram NFZ. Kluczowe terminy
Czytaj więcej...
SMA - lekarze i pacjenci czekają na terapię genową
Czytaj więcej...
NIL: rezygnacja z części ustnej PES ma sens. Mamy na to dane
Czytaj więcej...
USA kupuje od Pfizera szczepionki za 3,2 mld dol.
Czytaj więcej...
PPOZ krytykuje stanowisko Rady ds. COVID-19 w sprawie POZ
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl