Autor : Agata Szczepańska
2024-02-27 10:57
Resort zdrowia przejął nadzór nad programem pilotażowym Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Co to oznacza w praktyce? – Szczere mówiąc, jeszcze nie wiemy – przyznaje Anna Depukat, dotychczasowa dyrektorka Biura ds. Pilotażu NPOZP, w rozmowie z CowZdrowiu.pl. - Z pewną dozą nadziei, ale też z niepokojem czekamy na to, co dalej. Ja już formalnie nie odpowiadam za pilotaż - dodaje.
- To jest dla nas wszystkich zaskoczenie, choć sami apelowaliśmy o pewną zmianę formuły prowadzenia, a szczególnie wspierania pilotażu, bo jest to już program dla połowy Polski i trzeba podjąć decyzję co dalej - podkreśla Anna Depukat.
Wszystkie działania Biura ds. Pilotażu, które dotąd funkcjonowało przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii, ma przejąć ministerialny Departament Zdrowia Publicznego. - My podzieliśmy się z nim całością swoich dokumentów, spraw w toku, zadań i zebranych danych, ale na razie kontakt z MZ jest utrudniony – mówi Anna Depukat. Sprawę komplikują przetasowania kadrowe w MZ – psychiatrią przez krótki czas zajmował się wiceminister Marek Kos (który wcześniej był dyrektorem szpitala ze sprawnie działającym CZP), potem Departament Zdrowia Publicznego, któremu te kwestie podlegają, przejął wiceminister Wojciech Konieczny.
Przypominamy: Psychiatria: CZP to musi być więcej niż leczenie - mówi Anna Depukat
Obecnie Biuro ds. Pilotażu jest zamknięte. Dotąd jego pracownicy byli formalnie pracownikami IPiN-u, z którym MZ co roku podpisywało umowę o współpracy w tym zakresie. W tym roku podziękowano Instytutowi za dalszą współpracę, resort uznał, że skala programu „wymaga zmiany formuły nadzoru”, w związku z tym wszystkie te zadania będą realizowane przez MZ pod nadzorem Departamentu Zdrowia Publicznego. Dyrektor Anna Mosiołek zakończyła więc działanie biura.
- Ja już formalnie nie odpowiadam za pilotaż. Ministerstwo przejęło te zdania, a ja nie jestem pracownikiem ministerstwa, tylko Instytutu – podkreśla dotychczasowa dyrektorka.
Jak będzie wyglądać zarządzanie pilotażem przez ministerstwo? Zdaniem Anny Depukat na pewno będzie potrzebne wsparcie merytoryczne dotychczasowego Biura ds. Pilotażu. - Z pewną dozą nadziei, ale też z niepokojem czekamy na to, co dalej. A sprawa jest pilna. Ważne, żeby teraz odpowiednio zaadresować kolejny etap reformy, to jest kluczowe. Bo jesteśmy na etapie, w którym łatwych decyzji już nie będzie. Liderzy są w programie, ale wiemy też, że nie jest to łatwy model do wdrożenia, tu potrzeba silnego wsparcia – podsumowuje.
Przypominamy: Marek Kos: centra zdrowia psychicznego także po zakończeniu pilotażu
Reforma psychiatrii dla dorosłych wdrażana jest w formie programu pilotażowego i jest to jeden z najdłuższych i najszerzej zakrojonych pilotaży, bo trwa już ponad pięć lat i obejmuje połowę dorosłych Polaków. Pilotaż Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego rozwija się od 2018 r. W jego ramach powstało dotąd 107 centrów zdrowia psychicznego (CZP). To miejsca, w których można dostać natychmiastowe, bezpłatne wsparcie przez całą dobę - bez skierowania i zapisywania się na wizytę.
Program miał się zakończyć z końcem zeszłego roku, a testowany w nim model opieki miał być wdrażany systemowo. Pilotaż jednak przedłużono o rok, ponieważ nie udało się na czas przygotować przepisów koniecznych do wprowadzenia CZP na szerszą skalę. Chodzi m.in. o zmiany w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego, uzupełnienie koszyka świadczeń i wprowadzenie standardu jakości, a także NPOZP na kolejne lata.
Polecamy także:
Pomoc w CZP bez skierowania? MZ chce to przetestować
Psychiatria: koniec pilotażu w tym roku, będzie kolejne przedłużenie?
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//