Autor : Agata Szczepańska
2024-04-03 12:51
Każda wizyta w przychodni POZ może być okazją do zachęcania do szczepień, również do zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV. – Bardzo ważna jest tu aktywna postawa lekarza: czyli to ja wychodzę z inicjatywą, a nie czekam, aż pacjent zapyta mnie – przekonuje w rozmowie z CowZdrowiu.pl prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.
Agata Szczepańska, CowZdrowiu.pl: Program darmowych szczepień dla nastolatków przeciwko wirusowi HPV niedługo skończy rok, ale poziom wszczepienia jest dość niski. Jak zachęcać rodziców do tego, by zaszczepili swoje dzieci? Jaką rolę w tym procesie mogą odegrać lekarze rodzinni?
Agnieszka Mastalerz-Migas: Rola lekarza rodzinnego i całego personelu podstawowej opieki zdrowotnej, czyli pielęgniarek czy też położnych, którzy opiekują się pacjentem, jest nie do przecenienia. Bo z jednej strony często mówimy, że pacjent pozyskuje informacje o zaleceniach zdrowotnych z internetu, ale jednak wszystkie badania pokazują, że tym najważniejszym informatorem jest właśnie lekarz rodzinny i powinniśmy z tego potencjału korzystać.
Ja zawsze powtarzam, że każda okazja jest dobra do zachęcania, więc tak naprawdę każda wizyta w poradni POZ – czy to z infekcją, czy z powodu innych szczepień, czy bilansu, jakakolwiek wizyta z problemem zdrowotnym – powinna być okazją do zapytania o szczepienia i do sprawdzenia statusu tych szczepień. Tutaj bardzo ważna jest ta aktywna postawa lekarza: czyli to ja pytam, a nie czekam aż pacjent zapyta mnie.
Przypominamy: Szczepienia przeciw HPV - na co nie odważy się minister Leszczyna?
Przypomnijmy w takim razie, dlaczego warto zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV i dlaczego szczepimy w takim akurat wieku – 12 i 13 lat.
Szczepienie przeciwko HPV jest profilaktyką przeciwnowotworową. To jest podstawowe stwierdzenie, które trzeba też przekazać rodzicom: że szczepiąc, zapobiegamy nie tylko zakażeniu wirusowemu, ale zapobiegamy wystąpieniu raka szyjki macicy, zmniejszamy istotnie to ryzyko. Bardzo ważne jest, żeby uświadamiać, że zaszczepimy dziecko dzisiaj, ale efekt ochronny będzie się utrzymywał przez lata i zapobiegnie powstaniu nowotworu za kilkadziesiąt lat. Szczepimy dzieci, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego. Okres przed rozpoczęciem współżycia jest najlepszy, ponieważ wtedy nie mamy jeszcze momentu narażenia na kontakt z wirusem. Oczywiście możemy szczepić też osoby dorosłe, dane z badań mamy właściwie do 45 roku życia, więc i u dorosłych kobiet, które współżyją, mogły mieć już kilku partnerów, możemy rekomendować to szczepienie. Natomiast największa efektywność będzie wtedy, kiedy będziemy szczepić przed rozpoczęciem współżycia płciowego.
Przypominamy: Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy: prof. M. Bidziński o HPV
Jeżeli dorosła osoba rozważa decyzję o szczepieniu, to właśnie lekarz rodzinny jest tą osobą, z którą powinna na ten temat porozmawiać?
Oczywiście lekarze rodzinni mają bardzo dużą wiedzę na temat szczepień, to jest nieodłączny element programu specjalizacji z medycyny rodzinnej. Zatem jeśli pacjent pyta, na pewno taką informację uzyska. Natomiast bardzo ważne jest, żeby to też lekarz pytał o gotowość do szczepienia, bo często taka proaktywna postawa przynosi dużo lepsze rezultaty i zwiększa nam liczbę osób zaszczepionych, niż wówczas, kiedy to my czekamy, aż pacjent czy pacjentka coś przeczytają gdzieś w mediach, coś usłyszą i dopiero dopytują lekarza o szczepienie.
Więcej na temat szczepień przeciwko HPV:
Polecamy także:
Lekarze POZ alarmują: chaos i biurokracja w systemie szczepień
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//