Autor : Aleksandra Kurowska
2023-12-08 15:36
Szczepionka przeciwko półpaścowi będzie od stycznia refundowana. To produkt dla dorosłych, który chroni przed poważnymi powikłaniami choroby, w tym silnym, przewlekłym bólem.
Młode pokolenia są szczepione przeciwko ospie wietrznej, ale starsze nie miały takiej okazji i nawet po kilkudziesięciu latach od przejścia tej choroby, wirus może wywołać u nich półpasiec. Ale w projekcie styczniowej listy refundacyjnej to szczepienie się znalazło. Na razie dla grupy osób statystycznie najbardziej narażonej na powikłania.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Półpasiec - interdyscyplinarne spojrzenie na szczepienia
Tegoroczne zalecenia pięciu towarzystw naukowych rekomendują szczepienia przeciwko półpaścowi po 50. roku życia oraz u osób z obniżoną odpornością. W przebiegu tej choroby może bowiem dojść do rozwoju ciężkich powikłań, m.in. neuralgii popółpaścowej, która prowadzi do przewlekłego cierpienia i jest piątą przyczyną samobójstw w USA. Jej leczenie jest długotrwałe, często nieskuteczne i stanowi duże wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.
Akurat dziś miałam przyjemność zapowiadać prelekcję na ten temat podczas X Jubileuszowej Konferencji Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. Dr hab. n. med. Anna Przeklasa-Muszyńska podawała nie tylko statystyki, ale też przykłady konkretnych pacjentów w różnym wieku, którzy ze względu na utrzymujący się po półpaścu ból wymagają stałej opieki i zażywania leków przeciwbólowych - co jest nie tylko ich osobistym problemem, ale też wiąże się z dużymi kosztami dla systemu ochrony zdrowia.
Więcej na ten temat: Półpasiec: powikłania mogą oznaczać życie w ciągłym bólu
Niestety na razie nie wszyscy chętni - a sama jestem w tym gronie - będą mogli zaszczepić się refundowaną szczepionką. Wskazaniem do jej sfinansowania będzie wiek plus dodatkowe czynniki ryzyka. Wtedy za szczepionkę pacjent zapłaci połowę ceny.
Warunki to profilaktyka półpaśca i neuralgii półpaścowej u pacjentów w wieku 65 lat i starszych o zwiększonym ryzyku zachorowania na półpasiec.
Chodzi o osoby z:
przewlekłą chorobą serca,
przewlekłą chorobą płuc,
cukrzycą,
przewlekłą niewydolnością nerek,
wrodzonym lub nabytym niedoborem odporności,
uogólnioną chorobą nowotworową,
zakażeniem wirusem HIV,
chorobą Hodgkina,
jatrogenną immunosupresją,
białaczką,
szpiczakiem mnogim,
przeszczepem narządu litego,
reumatoidalnym zapaleniem stawów,
łuszczycą lub łuszczycowym zapaleniem stawów,
nieswoistym zapaleniem jelit,
zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa,
stwardnieniem rozsianym,
toczniem układowym.
Polecamy także:
Nowa lista darmowych leków 65 plus: co się zmieni od 1 stycznia 2024?
Szczepienia dla dorosłych: kim są osoby „immunoniekompetentne"?
Eksperci: Szczepienia zasługują na większe „show”
Infekcje wirusowe: eksperci zachęcają do szczepień, zwłaszcza seniorów
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl