• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Komórki nowotworowe jako dzieło sztuki? Niezwykła wystawa

Autor : Anna Gumułka

2023-11-07 15:46

Czy choroba nowotworowa może stać się inspiracją dla tworzenia sztuki? Autorki prezentujące swoje prace na wystawie pt. "Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki", otwartej we wtorek w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach uważają, że tak.

Spotkanie nauki i artystycznej wrażliwości

- Nowotwórczość to przestrzeń, w której spotyka się sztuka i nauka. Przestrzeń, w której komórki nowotworowe w niepowtarzalny sposób tworzą sztukę. Namnażające się komórki w ciele pacjenta przyjmują różne kształty i struktury, będąc w ciągłej przebudowie, reagując na różnorakie wpływy otaczającego środowiska – mówi Małgorzata Lisowska, kuratorka wystawy  i fotografka mikroskopowa.

Na wystawie zorganizowanej przez Górnośląską Fundację Onkologiczną przy wsparciu gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego prezentowane są autentyczne zdjęcia mikroskopowe komórek nowotworowych. Wykonały je - przy użyciu mikroskopu konfokalnego - naukowczynie Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach: dr hab. n. med. Natalia Vydra, dr n. med. Justyna Czapla, dr n. med. Magdalena Jarosz-Biej i dr n. med. Alina Drzyzga.


Listopad miesiącem świadomości „męskich nowotworów”


Inne spojrzenie

Wystawa zdjęć mikroskopowych komórek nowotworowych ma być zaczątkiem dyskusji, jak wykorzystać zasoby nauki i sztuki na rzecz pacjenta onkologicznego. - Wierzymy, że poprzez pryzmat mikroskopu, możemy przyczynić się do pogłębienia wiedzy, rozumienia i postrzegania świata w nowy sposób. Dzięki fotografii mikroskopowej możemy przyczynić się do zmniejszenia lęków i obaw związanych z tym, co nieznane, niepoznane. Bo jak mawiała Maria Skłodowska-Curie: „Niczego w życiu nie należy się bać. Należy to tylko zrozumieć.” – mówi dr n.med. Elżbieta Wojarska -Tręda, prezes Górnośląskiej Fundacji Onkologicznej.

- Każdy pacjent to inna historia, inny nowotwór, inna odpowiedź na leczenie i inne doświadczenie. Naukowcy i lekarze szukają rozwiązań, a artyści – nowych możliwości przedstawienia rzeczywistości, którą mogą podzielić się z odbiorcą. W przypadku wystawy „Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki” naukowiec przyjmuje rolę artysty. W sposób przystępny przedstawia złożone zagadnienia biologii nowotworu. Prezentując swoją pracę – zdjęcia mikroskopowe różnych typów nowotworów – umożliwia zapoznanie się z zawiłą tematyką nowotworową i pomaga w jej zrozumieniu – dodaje Małgorzata Lisowska, która również jest pacjentką onkologiczną.


Fani poprawiania urody - hyperestetyczni czy chorzy na dysmorfobię?


Patronat honorowy nad wystawą i konferencją „Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki” objęli Rzecznik Praw Pacjenta i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Partnerami merytorycznymi tego wydarzenia są: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologiczne – Oddział Śląski, Polskie Towarzystwo Badań Radiacyjnych – Oddział Śląski, Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi i ASP Katowice.

Foto: dr Magdalena Jarosz - Biej

Polecamy także:

Polskie CAR-T – pełna gotowość produkcyjna jeszcze w tym miesiącu?

Badania genetyczne: podstawa optymalnego leczenia raka piersi

Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Gumułka

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Polacy boją się raka, ale profilaktykę odkładają na później
Czytaj więcej...
Badanie popularności partii politycznych. Kto wygrywa?
Czytaj więcej...
Leki: jest już nowa lista refundacyjna. Ostatecznie szersza
Czytaj więcej...
USA: Kolejny spray z naloksonem dostępny bez recepty
Czytaj więcej...
Premier prosi NIK o kontrolę przepływu pieniędzy w ochronie zdrowia
Czytaj więcej...
Kadry: nowy szef na region CEE w Polpharmie
Czytaj więcej...
Eli Lilly inwestuje w leki przeciwbólowe nowej generacji
Czytaj więcej...
Rząd szykuje podwyżkę opłaty cukrowej. O ile?
Czytaj więcej...
Szczepionka przeciw półpaścowi może zmniejszać ryzyko demencji
Czytaj więcej...
Wydarzenia w ochronie zdrowia: 17 czerwca 2026 r.
Czytaj więcej...
Wyczekiwana funkcja e-recept ruszy później. Jest nowy termin
Czytaj więcej...
Kodeks Etyki Diagnosty Laboratoryjnego do zmiany. Dlaczego?
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl