• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Rak jelita grubego: więcej wczesnej diagnostyki

Autor : Aleksandra Mroczek

2021-03-08 20:59

Rak jelita grubego co roku uśmierca w Europie 160 000 pacjentów. Jednak większość z tych zgonów jest możliwa do uniknięcia - przekonują organizacje i instytucje zrzeszające chorych z nowotworami układu pokarmowego. Na początku marca środowisko pacjentów sygnowało wspólny apel o poprawę wskaźników zawiązanych ze wczesnym wykrywaniem tego nowotworu.

Rak jelita grubego to wyzwanie cywilizacyjne. Z jednej strony nowotwór ten jest możliwy do wykrycia w badaniach populacyjnych, z drugiej jednak - wielu pacjentów nie decyduje się na wykonanie badania profilaktycznego i w efekcie zaledwie 14 proc. przypadków zachorowań wykrywana jest we wczesnej fazie rozwoju.

Jakie wskaźniki wykrywania raka jelita grubego należy osiągnąć?

Zdaniem Digestive Cencer Europe, organizacji parasolowej zrzeszającej 32 fundacje i stowarzyszenia pacjenckie z całej Europy, w najbliższych latach konieczna jest znacząca poprawa wskaźników zgłaszania się pacjentów z grupy ryzyka na badania skryningowe i osiągnięcie poziomu powyżej 65 proc. w grupie wiekowej 50-74. Zdaniem sygnatariuszy apelu pozwoli to na zmianę proporcji w strukturze wykrywanych nowotworów i zwiększenie z poziomu 14 proc. do 50 proc. odsetka przypadków raka jelita grubego wykrywanych w początkowym stadium rozwoju.

Niestety europejskie wskaźniki zgłaszalności na badania profilaktyczne dla najistotniejszej grupy ryzyka - pacjentów w wieku 50-74 - nie należą do najwyższych. Minimalny poziom 65 proc. wśród swoich obywateli notuje wyłącznie Słowenia. Bliskie osiągnięcia zamierzonego celu są natomiast Litwa, Niderlandy i Dania, w których odsetek pacjentów z grupy ryzyka zgłaszających się do programów profilaktycznych oscyluje między 50 a 65 proc.

Weryfikacja programów profilaktycznych w onkologii

Jednym z pierwszych kroków niezbędnych do poprawy wskaźników wykrywania jest ogólnoeuropejska, a także krajowa weryfikacja obecnie realizowanych programów profilaktycznych. Dla poprawy zgłaszalności pacjentów na badania profilaktyczne konieczne jest również podjęcie inicjatyw na rzecz profilaktyki w społecznościach lokalnych, a także doinwestowanie oraz umieszczenie programów skryningowych wśród zdrowotnych priorytetów państw członkowskich. Stawka zdaniem pacjentów jest ogromna - wczesne wykrycie nowotworu daje bowiem szansę na całkowite wyleczenie i ograniczenie o ponad 80 tys. liczby zgonów z powodu raka jelita grubego w UE. Ważny jest również aspekt ekonomiczny bowiem rak jelita grubego wykryty w pierwszej fazie rozwoju nie tylko daje 90 proc. szanse na przeżycie, ale również jego terapia kosztuje w UE średnio 4 tys. euro, podczas gdy w przypadku pacjenta z rakiem w fazie czwartej - średni koszt terapii przekracza 40 tys. euro, a szanse na przeżycie topnieją do poziomu 8 proc. Apel o poprawę wskaźników wykrywalności sygnowały dotychczas 45 organizacji - 33 krajowych, jedna ogólnoświatowa oraz siedem działających na terenie całej Unii Europejskiej. Z ramienia Polski pod apelem podpisała się Fundacja Europa Colon Polska.

Czytaj więcej:


Chemioterapia domowa- dobre rozwiązanie nie tylko na czas pandemii


Wyzwania polskiej onkologii na 2021. Co dalej z KSO?

Rada Przejrzystości AOTMiT m.in. o leku na chłoniaki


Psychoonkolog: nieocenione wsparcie od pierwszego podejrzenia


Mniej nowych terapii na liście leków refundowanych

#diagnostyka #kolonoskopia #rak #jelito #grube #skryning #screening #badania #profilaktyka #śmierteleność #wykrywalność #wskaźnik #przeżycie #CRC #colorectal #cancer
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Mroczek

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Podwyżki najniższych płac: znamy harmonogram NFZ. Kluczowe terminy
Czytaj więcej...
SMA - lekarze i pacjenci czekają na terapię genową
Czytaj więcej...
NIL: rezygnacja z części ustnej PES ma sens. Mamy na to dane
Czytaj więcej...
USA kupuje od Pfizera szczepionki za 3,2 mld dol.
Czytaj więcej...
PPOZ krytykuje stanowisko Rady ds. COVID-19 w sprawie POZ
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl