• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

W Sejmie jest już projekt ustawy ws. ochrony zdrowia w czasie pandemii

Autor : Aleksandra Kurowska

2020-03-26 11:48

W Sejmie jest już projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zmienia aż 14 innych ustaw. Będą m.in. powroty do zawodu z emerytury, możliwość skierowania lekarza przez wojewodę do pracy przy zwalczaniu epidemii do podmiotu, w którym odbywa staż albo do innego, zmiany w czasie pracy i finansowe premie za pracę w czasie kwarantanny.

Projekt ustawy znajduje się tutaj, Sejm może go przyjąć w tym tygodniu, wtedy pozostanie Senat i podpis prezydenta. W projekcie ustawy wpisano, że wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

Dotyczy ona m.in. organizacji pracy w placówkach medycznych, wystawiania recept w aptekach przez farmaceutów. Zmienia w sumie 14 innych ustaw, m.in. o ABM, o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, o zawodach lekarza i lekarza dentysty, o publicznej służbie krwi, o diagnostyce laboratoryjnej, Prawo farmaceutyczne, o Państwowym Ratownictwie Medycznym, o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, o zawodach pielęgniarki i położnej, o zawodzie fizjoterapeuty, o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, o działalności leczniczej oraz niektórych.

Przeczytaj także: Refundacja: marcowa lista ważna do 31 sierpnia. Bez nowej w maju?

Aktualizacja: Będzie autopoprawka specustawy w zakresie kierowania rodziców do pracy

Powrót do zawodu mimo 5 lat przerwy

Ponieważ wraz z liczbą zakażonych rośnie ryzyko objęcia kwarantanną pielęgniarek i położnych, a jest konieczność zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli, zdaniem rządu niezbędne jest umożliwienie powrotu do czynnego wykonywania zawodu przez pielęgniarki lub położne, posiadające co najmniej 5-letnią przerwę w jego wykonywaniu w trybie uproszczonym, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej.

Izolacja domowa osób z COVID

Do ustawy o przeciwdziałaniu zakażeniom wprowadzona została dodatkowa instytucja – izolacji w warunkach domowych, która może być zastosowana przez władze publiczne w przypadku osób o lekkim przebiegu choroby, który nie uzasadnia bezwzględnej hospitalizacji. Pewna pula miejsc szpitalnych musi bowiem pozostawać wolna dla tych, u których rozwinie się w przebiegu zachorowania na COVID-19 niewydolność oddechowa i będą wymagały długotrwałego podawania skoncentrowanego tlenu, podłączenia do respiratora lub w skrajnych przypadkach aparatury ECMO.

Zmiana przepisów o kwarantannie

Przepisy dotyczące kwarantanny zostały dostosowane do wytycznych ECDC w zakresie oceny ryzyka zwalczania zakażeń na obszar Europy i krajów UE. Uwzględniają 2 formy narażenia: narażenie epidemiologiczne, które ma charakter potencjalny (np. pobyt na obszarze epidemii) oraz narażenie kliniczne, które ma charakter faktyczny (tzw. styczność z osobą chorą lub innym źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego). Osoby narażone, w tym osoby ze styczności to te, które w danym momencie nie wykazują jeszcze objawów, ale ze względu na narażenie są podejrzane o zakażenia i z tego powodu podlegają kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu.

Zobacz także: Jeden lekarz - jedna placówka, a może dużo gorzej. Realny scenariusz?

Recepty w aptekach
W celu zabezpieczenia pacjentów, proponuje się zmiany korzystne dla nich i dla farmaceutów przepisy ustawy umożliwią wystawianie tzw. recepty farmaceutycznej zawsze w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta (a nie tylko nagłego – jak obecnie) oraz recepty pro auctore i pro familiae.

Czas pracy

Zmiany w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 mają umożliwić

1) wykonywanie dodatkowej – ponadwymiarowej (w ramach dyżuru medycznego) – pracy w podmiotach leczniczych, ubezpieczonym będącym pracownikami wykonującymi zawód medyczny, w godzinach innych niż normalne godziny pracy tych pracowników oraz innych niż te, w których są one zwolnione od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem,

2) zatrudnienie osoby wykonującej zawód medyczny w okresie objęcia jej obowiązkową kwarantanną w ramach pracy zdalnej – bez ryzyka utraty dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

3) uzyskanie zasiłku chorobowego, którego miesięczny wymiar wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku obliczonej na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ubezpieczonemu wykonującemu zawód medyczny zatrudnionemu w podmiocie leczniczym, w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, wynikających z pozostawania w styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 w związku wykonywaniem obowiązków.

Odwoływanie dyrektorów z marszu, ograniczenia w pracy nie tylko lekarzy

W sytuacjach związanych z koniecznością zapobiegania lub zwalczania zakażeń oraz w wypadku niewykonywania poleceń można odwołać kierownika podmiotu leczniczego prowadzącego szpital i ustanowić pełnomocnika. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.

Pracownicy medyczni mający kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie mają przestać świadczyć usługi medyczne innym pacjentom, z wyjątkiem zdalnych. Piszemy o tym tutaj: Jeden lekarz - jedna placówka, a może dużo gorzej. Realny scenariusz?

Zobacz także:

Lekarze ostro o projekcie rządu ws. walki z COVID: szkodliwe przepisy - opinia Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie

Lekarze o specustawie: niech rząd zacznie od podstaw jak maski, testy - opinia NRL

Ograniczenia sprawozdawania list oczekujących

Proponuje się zawieszenie różnych obowiązków wobec placówek medycznych, w tym związanych ze sprawozdawaniem NFZ informacji o listach oczekujących na udzielenie świadczenia oraz informacji o pierwszym dostępnym terminie danego świadczenia.

W projekcie wpisano umożliwienie (wyłącznie w okresie trwania zagrożenia COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) lekarzom obecnie nieaktywnym zawodowo udzielania tych świadczeń w trybie uproszczonym, bez konieczności wpisywania takiej działalności do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Ratownicy - przedawnione zaświadczenie nie eliminuje z pracy

W ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym zmieniono zapisy tak, że ratownikiem może być osoba: 1) która posiada pełną zdolność do czynności prawnych; 2) która posiada ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika, lub zaświadczenie, którego termin upływa w okresie, o którym mowa we wprowadzeniu; 3) której stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Specjalizacje m.in. lekarzy, diagnostów, pielęgniarek, fizjoterapeutów

W ustawach związanych z zawodami medycznymi zmiany mają m.in. mają na celu wprowadzenie możliwości przesunięcia terminów:

1) rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego na specjalizację w zawodach medycznych oraz terminów składania wniosków na te postępowania;

2) składania wniosków na państwowe egzaminy medyczne w zawodach medycznych;

3) przeprowadzenia państwowych egzaminów medycznych;

4) rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego.

Niezależnie od tego w regulacjach dotyczących wykonywania zawodu lekarza przewiduje się dodatkowo:

1) możliwość skierowania lekarza stażysty, jak również lekarza odbywającego szkolenie specjalizacyjne do wykonywania zadań przy zwalczaniu epidemii, przy czym wykonywane zadania mają być dostosowane do umiejętności lekarza zarówno w jednostkach szkolących, jak również poza nimi;

2) możliwość uznania okresu wykonywania ww. zadań odpowiednio do okresu odbywania stażu i szkolenia specjalizacyjnego;

3) zwolnienie lekarza z obowiązku odbycia jednego, ostatniego kursu w trakcie szkolenia specjalizacyjnego, jeżeli odbycie tego kursu jest niemożliwe w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, a do jego odbycia koniecznym byłoby przedłużenie specjalizacji o okres przekraczający 3 miesiące.

W regulacji tej przewiduje się, że lekarze, którzy złożyli z wynikiem pozytywnym części pisemną Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w sesji wiosennej 2020 r. uzyskają tytuł specjalizacji na podstawie tego egzaminu bez konieczności zdawania części ustnej w przypadku, gdy części tej nie będzie można przeprowadzić do dnia 30 października 2020 r.

Inwestycje

Usprawnione i przyspieszone mają być inwestycje w ochronie zdrowia. Służyć temu ma m.in. wyłączenie procedury opiniowania inwestycji pod kątem ich celowości (IOWISZ).

Sprzedaż tylko do hurtowni w Polsce?

Wytwórcy, autoryzowani przedstawiciele, dystrybutorów i importerów wyrobów medycznych będą mieć ustawowo ograniczone możliwości zbywania wyrobów lub środków objętych wykazem wyłącznie do hurtowni farmaceutycznych działających na terytorium Polski. Przedsiębiorcy zgłaszający zamiar wywozu z kraju lub zbycia podmiotowi działającemu poza Polską produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych - możliwość szybszego dokonania tych działań, po uzyskaniu wcześniejszej informacji o braku sprzeciwu

Polecamy także:

Liczba zakażonych wzrosła do 1244 podaje Ministerstwo Zdrowia

#koronawirus
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie? Dziś Dzień Walki z Rakiem
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
2,5 mld zł z Funduszu Medycznego na inwestycje w onkologii
Czytaj więcej...
Narodowa Strategia Transplantacyjna - co rząd szykuje?
Czytaj więcej...
20 lat i wzrost zgonów z przedawkowania narkotyków o 376 proc.
Czytaj więcej...
Nowe programy specjalizacji budzą kontrowersje
Czytaj więcej...
"Nowy lek". Na czym polegać będzie nowa usługa?
Czytaj więcej...
GSK z lekiem na anemię spowodowaną przewlekłą chorobą nerek
Czytaj więcej...
Rada Przejrzystości oceni leki na szpiczaka i przerost prostaty
Czytaj więcej...
Rak gruczołu krokowego: potrzeba strategicznych zmian
Czytaj więcej...
Nowa wiceszefowa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl