Autor : Anna Gumułka
2022-11-24 13:51
Środowiskowa opieka psychologiczna na pierwszym poziomie wsparcia dla dzieci i młodzieży jest dostępna w całym kraju, w przypadku dorosłych do końca roku obejmie ponad jedną trzecią populacji – poinformował w czwartek w Warszawie minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister podsumował dotychczasowe efekty reformy psychiatrii podczas konferencji pt. "Reforma psychiatrii: wyzwania systemowe związane ze zmianą modelu organizacji ochrony zdrowia psychicznego", organizowanej przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Biurem ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
- Możemy powiedzieć, że ostatnie 4 lata – bo w 2018 r. ruszyła najpierw reforma psychiatrii dla dorosłych, a rok później w zasadzie, w roku 2019, reforma psychiatrii dla dzieci – obie te reformy fundamentalnie i gruntownie zmieniły model świadczenia usług, przenosząc go z wyłącznie z miejsc szpitalnych – bo do tej pory ta opieka była świadczona tylko i wyłącznie w oddziałach psychiatrycznych, w szpitalach - do opieki środowiskowej – powiedział minister Niedzielski podczas konferencji prasowej.
- Opieka środowiskowa to budowanie lokalnie centrów wsparcia zdrowia psychicznego, które gromadzą psychologów i psychoterapeutów – przedstawicieli innych zawodów niż psychiatrzy. Ta opieka środowiskowa to docieranie do pacjenta, bycie tą pierwszą linią, swoistego rodzaju lekarzem rodzinnym w zakresie psychiatrycznym – dodał.
Niedzielski poinformował, że sieć centrów wsparcia dla dzieci objęła już praktycznie cały kraj: - Mamy w tej chwili taką sytuację, że po stronie dziecięcej została stworzona już cała sieć ośrodki pierwszego poziomu, centrów wsparcia. Ona miała swoje perypetie, bo zaczęliśmy ją budować przed pandemią, pandemia przerwała ten proces, ale potem dynamicznie po pandemii doszliśmy do liczby ponad 370 ośrodków – ostatnia liczba to 378, co oznacza, że mamy już praktycznie w całej Polsce pokrycie kompletnie na poziomie każdego powiatu, może tutaj pewnym wyjątkiem jest Zachodniopomorskie gdzie jest jeszcze pewnego rodzaju biała plama – przyznał.
Odnosząc się do środowiskowej pomocy psychologicznej dla dorosłych zaznaczył, że przeznaczone dla nich centra mają szerszy zakres usług. – W zasadzie do końca grudnia tego roku będziemy mieli uruchomione wsparcie psychologiczne dla blisko 36 proc. populacji – czyli pokrycie mniejsze, niż w przypadku psychiatrii dla dzieci bo tam mamy to już zrobione kompleksowo, tu mamy jedną trzecią – dodał Adam Niedzielski.
Według zapowiedzi ministra, do końca przyszłego roku dostęp do środowiskowej opieki psychologicznej dla dorosłych będzie miało już 50 proc. populacji. - To oznacza powołanie 50 nowych ośrodków. Teraz ich liczba oscyluje wokół 85, a musimy mieć 130. Pracujemy, żeby je wyznaczyć – zapewnił.
- Osoby dorosłe w centrach zdrowia psychicznego blisko miejsca zamieszkania mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy, bez skierowania. Dzięki temu spadła liczba hospitalizacji – powiedział podczas konferencji konsultant krajowy ds. psychiatrii prof. Piotr Gałecki.
System psychologicznego wsparcia dzieci obejmuje już 450 tys. pacjentów. – Gdyby nie przeprowadzone zmiany, nie miałyby się gdzie podziać – podkreśliła powiedziała pełnomocniczka ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii dziecięcej prof. Małgorzata Janas-Kozik. Odnosząc się do obserwowanego przeciążenia dziecięcych oddziałów psychiatrycznych jako przyczynę wskazała, że nie działa jeszcze jak należy pośredni, drugi poziom wsparcia. Podkreśliła, że reforma oprócz poprawy dostępności do pomocy dla pacjenta koncentruje się też na doskonaleniu kadry.
Minister Adam Niedzielski zapewnił, że również liczba ośrodków na drugim poziomie opieki będzie zwiększana, co przełoży się na „mniejszą presję na hospitalizację”.
Jego zdaniem podjęta kilka lat temu reforma przynosi owoce: - Gdyby nie budowa tych systemów, gdyby nie rozpoczęcie wysiłku kilka lat temu, bylibyśmy w dramatycznej sytuacji ponieważ zarówno pandemia, konflikt na Ukrainie, ale również ostatnie zawirowania gospodarcze dotykają wszystkich Polaków, są niezwykle stresogenne i powodują ogromny przyrost, wręcz podwojenie zapotrzebowania na leczenia psychiatryczne i psychologiczne – podsumował szef resortu zdrowia.
Foto: MZ
Polecamy także:
Raport: AOTMiT o stanie psychiatrii dzieci i młodzieży
Uzależnienia wśród dzieci – wśród przyczyn samotność i presja
Psychoterapia będzie nową dziedziną w ochronie zdrowia
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego będzie kontynuowany